Czego nie obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to jedyny rozsądny wybór w przypadku podróży za granicę. Wypadki chodzą po ludziach, a ich skutki, przede wszystkim koszty leczenia potrafią być horrendalne. Nawet karta EKUZ, z której Polacy mogą korzystać w krajach Unii Europejskiej zapewnia jedynie podstawową, bardzo okrojoną ochronę.

Dobre ubezpieczenie turystyczne uwzględnia koszty leczenia za granicą, ratownictwo medyczne, ubezpieczenie OC, ochronę Assistance, ubezpieczenie NNW, a także opcjonalnie ubezpieczenie bagażu. Istnieją jednak przypadki i okoliczności, w których polisa nie zadziała. Warto mieć tego świadomość. Kiedy właściciel polisy nie może liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego bądź ubiegać się o odszkodowanie?

Następstwa chorób przewlekłych

Jedną z okoliczności, w których polisa nie zadziała stanowi nasilenie się chorób przewlekłych w trakcie wyjazdu. Osoby, które cierpią między innymi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i podobne schorzenia muszą przed wykupieniem polisy poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Na takie przypadki przewidziana jest specjalna oferta – ubezpieczenie będzie prawdopodobnie nieco droższe, ale zapewni pełną ochronę. W przeciwnym wypadku podróżny może wpędzić się w spore kłopoty związane z kosztami leczenia czy ratownictwem medycznym.

Sporty wysokiego ryzyka

Jeżeli uprawianie sportu w trakcie wakacyjnego wyjazdu nie ma charakteru wyczynowego, nie chodzi o zawody sportowe, zazwyczaj zdarzenia zaistniałe w trakcie uprawiania sportu są objęte standardową polisą. Wszystko zależy od konkretnej oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, ale w większości przypadków właściciel polisy może liczyć na należytą ochronę. Co innego w przypadku sportów ekstremalnych, określanych też sportami wysokiego ryzyka. Jeśli dany rodzaj aktywności figuruje wśród takich pozycji w warunkach ubezpieczenia, nie można liczyć na odszkodowanie, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Z oddzielnych polis muszą także korzystać narciarze.

Zdarzenia po alkoholu bez odpowiedniej klauzuli

Wakacyjny relaks od czasu do czasu wiąże się z wypiciem kilku drinków bądź innych trunków zawierających alkohol. Warto pamiętać, że w przypadku wielu polis turystycznych spożycie alkoholu doprowadzi do wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela w zakresie kosztów leczenia. Na szczęście bardzo wiele polis dostępnych na rynku uwzględnia dodatkowe wykupienie tak zwanej klauzuli alkoholowej.

Popularne wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela

O wyłączeniu ubezpieczyciela z odpowiedzialności zadecydować mogą także inne czynniki, często wynikające z niedopilnowanych przez ubezpieczonego formalności lub nieodpowiedniego postępowania. Do takich przypadków należą między innymi:

  • łamanie prawa przez ubezpieczonego,
  • celowe działanie i rażące niedbalstwo,
  • zbyt późne zgłoszenie zdarzenia do ubezpieczyciela,
  • brak dokumentów uprawniających do wypłaty odszkodowania – na przykład rachunków wystawionych za leczenie.

Zakup polisy turystycznej musi stanowić przemyślaną decyzję, a przed jego dokonaniem warto szczegółowo poznać warunki ubezpieczenia. W znalezieniu korzystnej oferty w atrakcyjnej cenie bardzo pomagają porównywarki ubezpieczeniowe, w tym Kiosk Polis dostępna pod adresem https://kioskpolis.pl/. Dostęp do ofert wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu ułatwia podjęcie decyzji.

Oczywiście użyteczność internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych nie ogranicza się do polis turystycznych. Przy ich pomocy można także nabywać ubezpieczenia komunikacyjne, na przykład wypełniając formularz na stronie https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Poprzedni artykułDlaczego warto postawić na social media?
Następny artykułPozycjonowanie stron. Czemu jest ważne dla twojego biznesu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj