Rodzaje pras krawędziowych – charakterystyka

Prasy krawędziowe to wyspecjalizowane maszyny, które są przeznaczone do gięcia, karbowania, wyginania i zagniatania arkuszy blachy z użyciem zróżnicowanych stempli oraz matryc. Ze względu na rodzaj obrabianego materiału – żeliwo, stal, brąz, aluminium, mosiądz – możemy spotkać się z wieloma rodzajami pras krawędziowych, które będą się różnić pod względem napędu, siły nacisku, rozmiaru oraz przestrzeni pracy. Przed zakupem prasy warto zapoznać się z dostępnymi na rynku modelami, aby wybrać sprzęt, który w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.

Rodzaje pras krawędziowych w zależności od napędu

  • Prasa hydrauliczna – najpopularniejszym rodzajem pras na polskim rynku są urządzenia hydrauliczne. Wiąże się to z faktem, iż urządzenia tego typu wyróżnia ogromna siła nacisku, sięgającą nawet kilku tysięcy ton. Z tego powodu prasy hydrauliczne są w stanie sprawnie obrabiać arkusze blachy wykonane z twardych materiałów. Takie parametry zapewniają również wysoką precyzję podczas pracy z grubszymi elementami. Duża siła nacisku pozwala również osiągnąć znaczną długość gięcia, przez co urządzenia hydrauliczne są często spotykane w dużych zakładach produkcyjnych.
  • Prasa elektryczna – chociaż urządzenia tego typu ustępują prasom hydraulicznym pod względem siły nacisku, posiadają szereg zalet, który czyni z nich interesującą alternatywę. Przede wszystkim prasy elektryczne pracują znacznie szybciej od hydraulicznych odpowiedników – cykl gięcia przeprowadzany jest nawet o 30% sprawniej. Jednocześnie urządzenia elektryczne charakteryzują się znacznie niższym poziomem hałasu oraz niższymi kosztami eksploatacji, gdyż nie wymagają zmian oleju. Powrót suwaka w prasie elektrycznej odbywa się zwykle z pomocą sprężyn, dzięki czemu urządzenie zużywa znacznie mniej energii. Brak pompy hydraulicznej oznacza również redukcję poboru energii w czasie postoju, przez co wydatki na energie mogą być niższe nawet o 50% – w zależności od punktu odniesienia.
  • Prasa pneumatyczna – tego typu urządzenia dzielą wiele cech z prasami elektrycznymi. Niższa siła nacisku jest rekompensowana przez szybsze przeprowadzanie cyklu gięcia, redukcję hałasu oraz kosztów eksploatacji. Z tego powodu prasy pneumatyczne i elektryczne sprawdzają się znakomicie podczas wielkoseryjnej produkcji niewielkich, szczegółowych elementów.
  • Prasa mechaniczna – w tym wypadku belki są poruszane przez koło zamachowe, które wprawiane jest w ruch przez silnik elektryczny. Największymi zaletami tego typu urządzenia jest precyzja gięcia oraz znaczna szybkość, z jaką przeprowadzany jest cykl pracy.

Prasa krawędziowa CNC

CNC to akronim, oznaczający Computerized Numerical Control, czyli układ sterowania numerycznego. Współczesne prasy krawędziowe wykorzystują komputery do obsługi cyklu pracy, dzięki czemu proces gięcia może zostać znacznie uproszczony i zautomatyzowany. CNC umożliwia zaprogramowanie profilu działania prasy, dzięki czemu produkcja wielkoseryjna może przebiegać bez utraty dokładności przy dużej prędkości cyklu pracy. Niektóre rodzaje pras wykorzystują panele dotykowe jako elementy sterujące, dzięki czemu ich obsługa jest jeszcze bardziej intuicyjna.

Prasa krawędziowa rodzaje oraz ilość osi

Prasy krawędziowe różnią się od siebie nie tylko siłą nacisku i napędem, ale również ilością osi pracy. Urządzenia tego typu posiadają zderzak, poruszający się w płaszczyźnie X lub X1 i X2 – jeżeli mamy do czynienia z bardziej rozbudowanym modelem. Osie X1 i X2 odpowiadają za ruch zderzaka w przód i w tył, oś R – lub R1 i R2 – jest odpowiedzialna za ruch góra-dół, natomiast oś Z1 i Z2 za ruch w lewo i prawo. Niektóre prasy krawędziowe posiadają również oś C, która pełni funkcję kompensacji stołu. System ten ma na celu redukcję odkształceń blatu, co przekłada się na zwiększoną dokładność gięcia oraz uzyskanie idealnie prostych kątów. Urządzenia obsługujące większą ilość osi pozwalają na tworzenie bardziej złożonych kształtów, co przekłada się na zwiększone możliwości produkcyjne. Takie prasy charakteryzują się również większą wszechstronnością ze względu na możliwość dostosowania ich do różnych zadań.

Poprzedni artykułPleksa przezroczysta i jej zastosowanie w dobie pandemii
Następny artykułMożliwości finansowania dla firm przemysłowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj