Zakład ślusarski – w co powinien być wyposażony?

Dzisiejszy warsztat ślusarski znacząco różni się od zakładów sprzed kilkudziesięciu lat. Szybki rozwój technologii oraz dostępność nowoczesnych narzędzi sprawiły, że nawet niewielkie firmy mogą zdobyć specjalistyczne wyposażenie w wyjątkowo przystępnej cenie. Chociaż fachowcy obecnie mają okazję do przebierania w całej gamie narzędzi automatycznych i półautomatycznych, kilka elementów warsztatu nie uległo zmianie od stuleci. Jak zatem powinno wyglądać wyposażenie warsztatu ślusarskiego?

Miejsce pracy

Zanim przyjdzie do rozpoczęcia obróbki, należy zadbać o odpowiednią lokalizację. Warsztat musi być przestronny, aby pomieścić wszystkie potrzebne narzędzia oraz umożliwić swobodne przemieszczanie się pracowników. Wnętrze powinno być dobrze ogrzewane, aby w utrzymać temperaturę około 15-20 stopni Celsjusza – to pozwoli zachować optymalne warunki do pracy. Co więcej, warsztat potrzebuje dobrego oświetlenia, które pomoże zadbać o wysoką jakość pracy.

Stół warsztatowy

Ten element to serce każdego zakładu. Jego wielkość będzie się różnić w zależności od potrzeb, ale każdy model potrzebuje solidnego blatu, który charakteryzować się będzie wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne – jako pokrycie blatu można wykorzystać blachę, twarde drewno lub wytrzymałą gumę. Niezbędnym elementem stołu jest imadło, które umożliwia zamocowanie i obróbkę elementów. Mile widzianym dodatkiem są szuflady, pozwalające na szybki dostęp do narzędzi w czasie pracy.

Zestaw narzędzi ręcznych

Pomimo upływu czasu niektóre elementy wyposażenia nie zestarzały się w najmniejszym choćby stopniu. Każdy zakład ślusarski powinien posiadać młotki, wkrętaki, piły ręczne, przecinaki, punktaki, rysiki, a także pilniki oraz gładziki. Nawet najlepsze automaty nie zastąpią doświadczonego fachowca z dobrym narzędziem w ręku.

Narzędzia elektryczne

Gdy trzeba szybko i sprawnie dokonać obróbki twardych elementów, warto mieć na podorędziu wiertarkę, szlifierkę kątową, czy spawarkę inwerterową. Tego typu wyposażenie znacznie przyśpieszy pracę, natomiast takie urządzenia, jak szlifierka stołowa pozwolą zadbać o stan wierteł oraz pozostałych narzędzi.

Wiertarka słupowa

To jedna z kluczowych części wyposażenia warsztatu ślusarskiego. Wiertarka umożliwia sprawne wiercenie prostopadłe elementów wykonanych z twardych materiałów. Wybór tego urządzenia powinien być podyktowany wielkością zakładu oraz wykonywanymi zleceniami – duże warsztaty skorzystają z posiadania wiertarki, która będzie w stanie obsłużyć większe rozmiary wierteł.

Narzędzia do cięcia

Obróbka twardego materiału wymusza obecność narzędzi, przeznaczony do sprawnego cięcia elementów. W tym celu najlepiej sięgnąć po przecinarki taśmowe oraz tarczowe – na przykład firmy Bomar. Ręczne i grawitacyjne piły taśmowe sprawdzą się w mniejszych warsztatach, umożliwiając szybkie, gładkie, a co najważniejsze, precyzyjne cięcie. Większe zakłady powinny sięgnąć po urządzenia półautomatyczne i automatyczne, które zapewnią wysoką prędkość obróbki.

Szlifierki i szczotkownice

Urządzenia z tej kategorii pomogą oczyścić oraz wygładzić powierzchnie wykonane z twardych materiałów. Obecność gratownicy jest niezbędna podczas pracy z niewielkimi częściami, które stanowią elementy precyzyjnych mechanizmów, takich jak elementy zamków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here