Zakład ślusarski – w co powinien być wyposażony?

Dzisiejszy warsztat ślusarski znacząco różni się od zakładów sprzed kilkudziesięciu lat. Szybki rozwój technologii oraz dostępność nowoczesnych narzędzi sprawiły, że nawet niewielkie firmy mogą zdobyć specjalistyczne wyposażenie w wyjątkowo przystępnej cenie. Chociaż fachowcy obecnie mają okazję do przebierania w całej gamie narzędzi automatycznych i półautomatycznych, kilka elementów warsztatu nie uległo zmianie od stuleci. Jak zatem powinno wyglądać wyposażenie warsztatu ślusarskiego?

Miejsce pracy

Zanim przyjdzie do rozpoczęcia obróbki, należy zadbać o odpowiednią lokalizację. Warsztat musi być przestronny, aby pomieścić wszystkie potrzebne narzędzia oraz umożliwić swobodne przemieszczanie się pracowników. Wnętrze powinno być dobrze ogrzewane, aby w utrzymać temperaturę około 15-20 stopni Celsjusza – to pozwoli zachować optymalne warunki do pracy. Co więcej, warsztat potrzebuje dobrego oświetlenia, które pomoże zadbać o wysoką jakość pracy.

Stół warsztatowy

Ten element to serce każdego zakładu. Jego wielkość będzie się różnić w zależności od potrzeb, ale każdy model potrzebuje solidnego blatu, który charakteryzować się będzie wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne – jako pokrycie blatu można wykorzystać blachę, twarde drewno lub wytrzymałą gumę. Niezbędnym elementem stołu jest imadło, które umożliwia zamocowanie i obróbkę elementów. Mile widzianym dodatkiem są szuflady, pozwalające na szybki dostęp do narzędzi w czasie pracy.

Zestaw narzędzi ręcznych

Pomimo upływu czasu niektóre elementy wyposażenia nie zestarzały się w najmniejszym choćby stopniu. Każdy zakład ślusarski powinien posiadać młotki, wkrętaki, piły ręczne, przecinaki, punktaki, rysiki, a także pilniki oraz gładziki. Nawet najlepsze automaty nie zastąpią doświadczonego fachowca z dobrym narzędziem w ręku.

Narzędzia elektryczne

Gdy trzeba szybko i sprawnie dokonać obróbki twardych elementów, warto mieć na podorędziu wiertarkę, szlifierkę kątową, czy spawarkę inwerterową. Tego typu wyposażenie znacznie przyśpieszy pracę, natomiast takie urządzenia, jak szlifierka stołowa pozwolą zadbać o stan wierteł oraz pozostałych narzędzi.

Wiertarka słupowa

To jedna z kluczowych części wyposażenia warsztatu ślusarskiego. Wiertarka umożliwia sprawne wiercenie prostopadłe elementów wykonanych z twardych materiałów. Wybór tego urządzenia powinien być podyktowany wielkością zakładu oraz wykonywanymi zleceniami – duże warsztaty skorzystają z posiadania wiertarki, która będzie w stanie obsłużyć większe rozmiary wierteł.

Narzędzia do cięcia

Obróbka twardego materiału wymusza obecność narzędzi, przeznaczony do sprawnego cięcia elementów. W tym celu najlepiej sięgnąć po przecinarki taśmowe oraz tarczowe – na przykład firmy Bomar. Ręczne i grawitacyjne piły taśmowe sprawdzą się w mniejszych warsztatach, umożliwiając szybkie, gładkie, a co najważniejsze, precyzyjne cięcie. Większe zakłady powinny sięgnąć po urządzenia półautomatyczne i automatyczne, które zapewnią wysoką prędkość obróbki.

Szlifierki i szczotkownice

Urządzenia z tej kategorii pomogą oczyścić oraz wygładzić powierzchnie wykonane z twardych materiałów. Obecność gratownicy jest niezbędna podczas pracy z niewielkimi częściami, które stanowią elementy precyzyjnych mechanizmów, takich jak elementy zamków.

Poprzedni artykułIle kosztuje ubezpieczenie OC? Od czego zależy?
Następny artykułPudełka, pudełeczka, opakowania reklamowe…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj