Możliwości finansowania dla firm przemysłowych

Duże przedsiębiorstwa przemysłowe mają zwykle duże potrzeby finansowe. Zatrudnianie dziesiątek czy setek pracowników, utrzymywanie hal magazynowych i produkcyjnych, zakup maszyn, samochodów i niezbędnych narzędzi, a także serwisowanie, dokonywanie niezbędnych napraw i ulepszeń – to wszystko generuje ogromne koszty.

Jeżeli do listy dołączymy konieczne w ciągłym rozwoju firmy inwestycje, może się okazać, że aby utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa, konieczna będzie pożyczka lub kredyt inwestycyjny. Ale czy na pewno?

Formy finansowania przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa bardzo często korzystają z finansowania – nie jest to w żadnym wypadku sytuacja wskazująca na jakiekolwiek problemy finansowe. Często potrzeba finansowania wynika właśnie z chęci rozwoju, rozszerzenia działalności, co w konsekwencji przynosi zyski znacznie przekraczające środki pozyskane z zewnątrz.

Wewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw

Bywa i tak, że przedsiębiorcy finansują swoje firmy wewnętrznie, to znaczy wykorzystują wkład własny, amortyzują środki trwałe lub sprzedają aktywa. Do wewnętrznych źródeł finansowania należy także zysk netto – to nic innego, jak sytuacja, w której przedsiębiorstwo samofinansuje się, a zatem do finansowania dowolnych potrzeb wykorzystuje jedynie wypracowany samodzielnie zysk.

Zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw

Bardzo popularne jest jednak finansowanie zewnętrzne, to znaczy pozyskiwanie potrzebnych środków z innych źródeł. Do zewnętrznych źródeł finansowania należą wszelkiego rodzaju:

  • dotacje,
  • kredyty bankowe,
  • pożyczki,
  • leasing,
  • emisja akcji,
  • obligacje.

Coraz popularniejszym rodzajem finansowania zewnętrznego firm jest także faktoring. O nim opowiemy nieco więcej.

Faktoring dla dużych przedsiębiorstw

Faktoring jest usługą finansową polegającą na sprzedaży wierzytelności faktorowi (czyli firmie faktoringowej lub bankowi świadczącemu usługę faktoringu). Zasada działania jest prosta: przedsiębiorca zamiast czekać na spłatę należności ze strony kontrahentów, sprzedaje faktury, które uprzednio wystawił klientom, za co otrzymuje pieniądze niemal natychmiast.

Faktoring to świetny sposób na zażegnanie problemów z zatorami płatniczymi oraz odzyskanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Pozwala bez przeszkód planować dalsze ruchy, wypłacać wynagrodzenia czy inwestować. Usługa ta może okazać się szczególnie użyteczna dla tych przedsiębiorców, którzy regularnie wystawiają dokumenty sprzedaży z odległymi terminami płatności i mają stałą bazę klientów.

Mowa na przykład o firmach przemysłowych, które produkują dobra dla stałych odbiorców, a w imię zachowania przyjaznych relacji biznesowych udzielają kontrahentom kredytu zaufania, wystawiając faktury z – na przykład – 90-dniowym terminem płatności. Faktoring dla przemysłu może rozwiązać problemy z płynnością finansową nawet największych firm, ponieważ firmy faktoringowe udzielają limitu faktoringowego nawet do kwoty 1 miliona złotych miesięcznie.

Dowiedz się więcej o faktoringu dla przemysłu – https://pragmago.pl/porada/faktoring-dla-przemyslu/

Poprzedni artykułRodzaje pras krawędziowych – charakterystyka
Następny artykułWirtualne biura – kiedy warto z nich skorzystać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj