Benefity dla pracowników, które warto im zaoferować

Benefity pracownicze stały się już w zasadzie standardem. Pozapłacowe dodatki do pensji to zwyczaj, który przyniosły do naszego kraju zagraniczne korporacje. Obecnie jest on jednak obecny nawet w niewielkich przedsiębiorstwach i dość skutecznie motywuje pracowników. Rodzajów benefitów przybywa, jednak które faktycznie są godne uwagi? Sprawdź, na co warto postawić, by zadowolić personel!

Benefity pracownicze – dlaczego warto?

Wysokie wynagrodzenie to jedna z największych motywacji do podjęcia pracy w konkretnej firmie lub pozostania w niej na dłużej. Nie jest to jednak jedyna rzecz, które może pomóc pracodawcy w zatrzymaniu najbardziej wartościowych członków personelu. Z pewnością ważna jest chociażby atmosfera w firmie czy możliwość rozwoju, ale nie warto zapominać również o tzw. benefitach, czyli pozapłacowych dodatkach do pensji. Zwraca na nie uwagę coraz więcej osób. Pracownicy przywiązują się też do pewnych wygód i przywilejów, co sprawia, że zmiana pracodawcy staje się mniej kuszącą wizją. Rodzajów benefitów jest naprawdę sporo – od kart sportowych, poprzez kolonie i atrakcje dla dzieci, a skończywszy na sponsorowaniu kursów językowych i studiów podyplomowych.

Pozapłacowe dodatki dla pracowników dają wiele korzyści dla obu stron. Personel zyskuje darmowe świadczenia, które pomagają mu realizować osobiste cele, dbać o siebie i swoją rodzinę. Pracodawca może zaś liczyć na:

  • zwiększone zadowolenie i motywację pracowników – jeśli pracownik czuje, że firmie zależy na jego dobrym samopoczuciu, rozwoju, zdrowiu itd., znacznie bardziej przykłada się do pracy, rośnie również jego morale;
  • lepszy wizerunek na rynku pracy – oferowanie atrakcyjnych benefitów tworzy wizerunek firmy dbającej o personel, co ułatwia np. przyciąganie wykwalifikowanych specjalistów;
  • zmniejszenie kosztów działalności – benefit to mniejszy koszt dla pracodawcy niż podwyżka, a wielu pracowników preferuje właśnie tę formę gratyfikacji.

Ponadto odpowiednio dobrane benefity mogą być długoterminową inwestycją – np. szkolenia rozwijają kompetencje personelu, który następnie może efektywniej realizować swoje zadania. Z kolei prywatna opieka medyczna dla firm skraca czas przebywania pracowników na zwolnieniach dzięki szybszemu dostępowi do fachowej pomocy.

Najlepsze benefity dla pracowników – na co warto postawić?

Znaczenie ma jednak nie tylko to, czy jako pracodawca oferujesz swoim pracownikom pozapłacowe świadczenia, ale również to, jakiego rodzaju są to dodatki. Które z benefitów cieszą się największym uznaniem?

  • Prywatna opieka medyczna to najpopularniejszy, a jednocześnie najbardziej pożądany dodatek. Jego znaczenie jest szczególnie duże w dobie koronawirusa i utrudnionego dostępu do lekarzy. Zakres pakietów medycznych może być bardzo szeroki. Więcej o ofercie dla firm możesz przeczytać na stronie CMP.
  • Szkolenia, nauka języków obcych i studia podyplomowe pomagają pracownikom się rozwijać, a tym samym przynoszą ogromne korzyści dla Twojej firmy. Jednocześnie możliwość podnoszenia kwalifikacji daje mnóstwo satysfakcji.
  • Benefity dla dzieci, takie jak firmowe festyny, paczki na święta, kolonie czy półkolonie to świetny dodatek do pensji dla każdego rodzica. Ogromnym atutem będzie też możliwość przyjścia z dzieckiem do pracy lub wręcz zorganizowanie przyzakładowego przedszkola czy żłobka. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla tych firm, które chcą budować przyjazny rodzinom wizerunek.
  • Benefity sportowe, np. karty umożliwiające korzystanie z różnych obiektów sportowych, karnety na siłownię czy na basen, a także np. możliwość darmowego startu w wydarzeniach (np. biegach), których firma jest sponsorem, to świetny sposób, by pomóc pracownikom w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji. Tego typu dodatki są cenione przede wszystkim przez personel biurowy.
  • Benefity kulturalne, np. wejściówki do kina, teatru, na koncerty i wystawy, to świetny pomysł szczególnie dla firm skupiających młody i kreatywny zespół. Mogą być jednak również świetną odskocznią dla pracowników biurowych.

Możliwości jest znacznie więcej! Wystarczy, że dobrze się zastanowisz lub po prostu zapytasz pracowników, jakich dodatków pozapłacowych by oczekiwali, a na pewno znajdziesz odpowiednie rozwiązanie.

Poprzedni artykułNa czym polega inwestowanie krótkoterminowe i długoterminowe na forex?
Następny artykułKonstrukcje stalowe – jak zadbać o ich trwałość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj