Jak skutecznie promować biznes w Internecie w czasie pandemii?

COVID-19 wywrócił wielu osobom życie o 180 stopni. Lockdown (i to nie jeden), zakazy prowadzenia biznesu i inne przykre wydarzenia związane z pandemią powodują, że wiele firm ma problem z pozyskiwaniem klientów. Pomocny może być Internet. W dzisiejszych czasach, gdy większość dnia spędzamy w domu wielu z nas przegląda kolejne witryny w sieci. Może to być dobre miejsce do pozyskania kontrahentów. Nasuwa się więc pytanie: jak skutecznie promować biznes w Internecie w czasie pandemii? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Każda firma, aby przetrwać ten trudny czas musi nadal zajmować się promowaniem swoich usług. Nie jest to łatwe, gdyż budżet na działania reklamowe w wielu przypadkach jest zapewne mocno “okrojony”. Co więc w takim wypadku robić? Na szczęście marketing internetowy wcale nie musi być drogi. Mało tego – wystarczy trochę kreatywności aby wyprzedzić konkurencję i zainteresować usługami i produktami potencjalnych klientów. Oczywiście, wymaga to poświęcenia czasu, a jak wszyscy dobrze wiemy – w biznesie czas to pieniądz, jednak finalnie może nam to przynieść efekt lepszy niż moglibyśmy sobie to wyobrażać.

Opinie to rzecz święta

Większość z nas, a więc także potencjalni klienci przed skorzystaniem z oferty danego przedsiębiorstwa sprawdza opinie innych osób. Nic w tym dziwnego. Jest to rzetelna “recenzja” produktu lub usługi, która pozwala na określenie, czy rzeczywiście warto zainteresować się tym, co oferuje firma. Wystarczy spojrzeć na różne ankiety i badania. Wynika z nich to, że 97 procent osób sprawdza opinie, z kolei 84 procent ufa publikacjom, które znajdują się w sieci.

Należy więc dokładnie sprawdzać jakie komentarze na temat naszej firmy pojawiają się w sieci. Dobrze byłoby, gdyby przedsiębiorstwo w sposób kulturalny reagowało na takie wpisy. Chodzi o to, że w przypadku, gdy opinia będzie przychylna należy za nią podziękować, z kolei tekst negatywny powinien być skomentowany, a nawet powinniśmy wyjść do takiego klienta z inicjatywą – może rabat za kolejną usługę, a nawet voucher jeśli mówimy np. o restauracji.

Warto zachęcić klientów do pozostawiania komentarzy. Im będzie ich więcej – oczywiście tych przychylnych, tym większe zaufanie wzbudzimy pośród nowych – potencjalnych kontrahentów. Jak to zrobić? Przede wszystkim możemy po zakupie wysyłać do takiego klienta wiadomość z prośbą o pozostawienie komentarza – opinii. W zamian za treść możemy przekazywać rabat na kolejną usługę.

Aktywność w mediach społecznościowych

W dobie pandemii spędzamy bardzo dużo czasu przy komputerze. Korzystamy także z telefonów i tabletów, krótko mówiąc – przeglądamy na bieżąco Internet. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nie mamy innej rozrywki, gdyż w wielu przypadkach nawet pracę wykonujemy zdalnie. Dlatego nasza firma powinna taką sytuację wykorzystać. Musimy być aktywni w mediach społecznościowych. Jeśli nie posiadamy założonych profili powinniśmy koniecznie to zrobić. To, gdzie się zarejestrować zależy od profilu firmy. Przykładowo, przedsiębiorstwa oferujące usługi lub produkty B2B powinny skupić się na LinkedIn, który jest tak zwanym “Facebookiem dla firm”. Oczywiście, to nie oznacza, że nie powinniśmy wykorzystywać innych portali. Wręcz przeciwnie – warto wykorzystać na przykład Facebooka, który jest podstawą jeśli chodzi o media społecznościowe. Jeśli sprzedajemy na przykład odzież dla młodzieży możemy zastanowić się nad profilem na Tik Toku i Snapchacie. Wszystko zależy od naszej kreatywności oraz tego, czy łatwo jest nam “współpracować z kamerą”. Nawiązując do wideo – wiele osób ogląda różne filmiki na YouTube. Ten portal również możemy wykorzystać. Pozostaje Instagram – w tym przypadku możemy zarejestrować się, gdy na przykład tworzymy efektownie wyglądające dzieła. Chodzi zarówno o projekt domu, jak i… potrawy. Wszystko zależy od naszej wizji.

Pozostając przy temacie mediów społecznościowych, pamiętajmy o dwóch rzeczach: hashtagach oraz integracji z użytkownikiem. Zaczynając od pierwszej, musimy używać ich, aby trafić do klientów, którzy faktycznie będą zainteresowani naszymi usługami. Przykładowo, oferując wizaż i manicure możemy przy zdjęciach i postach dodawać #wizaz #makijaz #manicure #pedicure i tym podobne. Integracja jest rzeczą prostszą. Powinniśmy z profilu firmowego “rozmawiać” z użytkownikami, komentować ich zdjęcia i tym podobne. Krótko mówiąc – wszystko to, co robiliśmy ze znajomymi, ale tym razem w roli firmy, a nie nas prywatnie.

Pozycjonowanie – rzecz priorytetowa

Niezależnie, czy trwa pandemia czy nie, musimy pamiętać o zapewnieniu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Praktycznie każda osoba, która chce wyszukać jakąś firmę, dowiedzieć się czegoś na temat produktów, usług itd. wykorzystuje do tego celu Google. Dlatego musimy część budżetu przeznaczyć na usługi związane z SEO. Od ekspertów dowiemy się jak poprawić stronę pod kątem technicznym. Specjaliści do spraw pozycjonowania KoboSystem podpowiedzą jak powinny wyglądać artykuły na naszym blogu, postarają się o wymianę linków oraz wszystkie inne rzeczy, które niezbędne są do poprawnego działania mającego na celu “podniesienie” naszej firmy w Google.

Poprzedni artykułTeczki męskie skórzane – prestiż, klasa i świetny wygląd
Następny artykułEvidas – oprogramowanie badawcze i pomiarowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj