Koszty prowadzenia firmy jednoosobowej

Wiele osób obawia się wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W rzeczywistości jednak nie ma podstaw do niepokoju.

Zwolnienie z ZUS korzystne na początku

Przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej jesteśmy zwolnieni z obowiązku składek ZUS. Jedynymi opłatami które musimy ponosić są koszty związane z księgowością. Możemy oczywiście zdecydować się na samodzielne prowadzenie naszej rachunkowości. Musimy jednak liczyć się z mnogością przepisów prawa podatkowego i innych formalności związanych z posiadaniem firmy.

Opłat brak?

W koszty możemy wliczyć także zakup sprzętu firmowego. Należą do niego na przykład komputery i drukarki. Pamiętajmy jednak że nie opłaca się szaleć z wydatkami dopóki firma nie osiągnie spodziewanych przychodów. To że koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej są niskie nie oznacza że musimy sami generować sobie opłaty. Dużym plusem jest możliwość prowadzenia biznesu z własnego domu. Wtedy nie mamy do czynienia z kosztami wynajęcia biura. Opłaty za prąd możemy sobie za to wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej i tym samym nieco obniżyć podatek dochodowy. Powinniśmy to jednak wcześniej skonsultować z naszym księgowym.

Poprzedni artykułZakładanie firmy krok po kroku
Następny artykułDobry a zły PR – poznaj różnice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj