Pleksa przezroczysta i jej zastosowanie w dobie pandemii

Tworzywa sztuczne kojarzą się głównie z branżą budowlaną, przedmiotami codziennego użytku, ewentualnie opakowaniami na żywność. Pandemia Covid-19 pokazała jednak, że niektóre materiały, takie jak szkło akrylowe, mogą okazać się pomocne również w walce o nasze zdrowie. W jaki dokładnie sposób używana jest w tym celu pleksa przezroczysta? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu.

Do czego wykorzystywana jest pleksa przezroczysta?

Pleksa przezroczysta to jeden ze znanych i od dawna powszechnie wykorzystywanych zamienników szkła. Nie dziwi więc fakt, że kiedy szukano sposobu na poprawę bezpieczeństwa pracy w obsłudze klienta po wybuchu pandemii, zdecydowano się sięgnąć właśnie po to tworzywo. Zaczęto produkować z niego przede wszystkim osłony i ścianki, które montowano przy kasach w sklepach, aptekach, pocztach czy bankach. Nie ograniczono jednak stosowania plexi tylko do tych miejsc.

Również taksówkarze zaczęli montować w swoich samochodach szkło akrylowe, które oddzielało ich od pasażerów. Pozwoliło im to w bezpieczniejszy sposób prowadzić swoją działalność, podczas której mają przecież codzienny kontakt z dużą ilością osób. Takie ścianki sprawdzają się też np. w biurach typu open space, gdzie oddzielają od siebie pracowników. Wydaje się więc, że liczba miejsc, w których są stosowane, będzie jedynie rosnąć, a widok ten przestanie budzić jakiekolwiek zdziwienie.

W jaki sposób szkło akrylowe nas chroni?

Pleksa przezroczysta zamontowana w formie osłony ma za zadanie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów, w tym koronawirusa wywołującego Covid-19. Taka szyba stanowi bowiem fizyczną barierę, na której zatrzymują się kropelki śliny powstające podczas mówienia, kaszlu i kichania. Jest to nieocenione zabezpieczenie dla kasjera w sytuacji, kiedy klient nie ma założonej maseczki bądź też założył ją niepoprawnie. Co więcej, pleksa przezroczysta w formie osłony chroni osoby po dwóch jej stronach. Osłony z plexi to więc ważny element profilaktyki przeciwwirusowej, który pozwala nam wszystkim odzyskać w tym trudnym czasie choć część normalności.

Czy takie rozwiązania sprawdzają się tylko w czasie pandemii?

O potrzebie zabezpieczenia pracowników obsługi klienta przed wirusami zaczęto głośno mówić dopiero po wybuchu pandemii. Wtedy też osłony z plexi weszły do powszechnego użytku. Nie oznacza to jednak, że później staną się bezużyteczne. Wciąż bowiem ich skuteczność w walce z wirusami pozostaje niezmienna. Dotyczy to nie tylko koronawirusa wywołującego Covid-19. Osłona zatrzymuje każdego rodzaju wirusy, również te odpowiedzialne za powstawanie grypy i przeziębienia. Warto więc, by osłony zostały z nami na stałe przynajmniej na czas wzmożonej aktywności wirusów, czyli na okres od października do marca. Zmniejszy to rozprzestrzenianie się wielu chorób przenoszonych drogą kropelkową, co pozytywnie wpłynie na zdrowie całej populacji.

Poprzedni artykułWłoska trattoria – niezbędne wyposażenie
Następny artykułRodzaje pras krawędziowych – charakterystyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj