Zwłaszcza na początku funkcjonowania działalności gospodarczej chcemy skupić się przede wszystkim na celach biznesowych. A jednak już samo zakładanie firmy wymaga podjęcia różnych czynności, mających konsekwencje prawne. Podobnie na kolejnych etapach rozwoju trudno będzie uniknąć sytuacji, w których wsparcie prawnika może okazać się niezbędne. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej i jaka forma współpracy jest najkorzystniejsza w przypadku jednoosobowej firmy?
Pomoc prawna dla jednoosobowej firmy
Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że sami poradzą sobie z różnymi kwestiami związanymi z założeniem i prowadzeniem swojej jednoosobowej firmy. Wyjątek robią zazwyczaj dla księgowości, która z czasem może stawać się coraz bardziej uciążliwa. Mimo tego, trudno będzie uniknąć sytuacji, w których pomoc prawna również może okazać się niezbędna. Kiedy warto z niej skorzystać?
- Już w momencie tworzenia firmy, warto skonsultować pewne aspekty z prawnikiem, zwłaszcza jeśli planujemy w przyszłości rozszerzenie naszego biznesu;
- Umowy z kontrahentami to ważny aspekt prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy bez przygotowania prawnego może być trudno sporządzić wzór dokumentu czy odnieść się do umowy, którą otrzymał od zleceniodawcy. Podpisanie niekorzystnego dokumentu może nieść poważne konsekwencje ekonomiczne i z pewnością jest to moment, w którym warto rozważyć pomoc prawną.
- Egzekwowanie płatności to nieprzyjemny element prowadzenia jednoosobowego biznesu. Wielu przedsiębiorców nie wie, jak się zachować w takiej sytuacji i jak skutecznie wyegzekwować płatność. Pomoc prawna w tym zakresie może znacznie ułatwić postępowanie z niesolidnym zleceniodawcą.
- Spory z kontrahentami to element działalności, których wszyscy woleliby uniknąć, a jednak czasem się pojawiają. Nie każda sprawa musi mieć finał w sądzie, zawsze warto dążyć do polubownych rozwiązań. Skorzystanie z pomocy prawnej może okazać się tu bardzo przydatne.
Jaka forma pomocy prawnej sprawdza się w jednoosobowej firmie?
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie będzie oczywiście zatrudniała na stałe prawnika. Taki przedsiębiorca ma jednak do wyboru wiele możliwości, jeśli chodzi o pomoc prawną. Większość adwokatów czy radców prawnych ma ustaloną stawkę godzinową za swoje usługi, a nawet gotowe pakiety takie jak https://lexsecure.pl/standard, dzięki którym nawet małe firmy znajdą ofertę dla siebie. W podobny sposób można umówić się na wynagrodzenie za sporządzenie pisma czy zaopiniowanie umowy. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pomoc prawną dla małych i jednoosobowych firm są porady online. Oferują je firmy outsourcingowe, które współpracują z prawnikami oraz kancelariami. W przypadku takiej współpracy, przedsiębiorca ma pewność, że jego sprawa będzie poprowadzona przez fachowca, a jednocześnie nie musi podpisywać umowy na stałe.
Jak wybrać prawnika dla jednoosobowej działalności?
Prawnik lub kancelaria, w której będziemy chcieli szukać porady, muszą oczywiście oferować usługi dla jednoosobowych firm. Nie każdy podmiot się na to decyduje. Jeśli jednak znajdziemy odpowiedniego partnera, kolejnym kryterium powinna być jego specjalizacja w dziedzinie, w której oczekujemy pomocy prawnej. Na koniec sprawdźmy, czy odpowiada nam zaproponowana przez prawnika forma rozliczenia.