Aby dobrze zadbać o urządzenie, jakim jest sprężarka, warto poznać kilka podstawowych informacji w zakresie jego budowy i sposobów konserwacji. Stanowi to cenną radę także dla tych właścicieli, którzy korzystają z profesjonalnych serwisów. W niniejszym artykule poruszymy temat tego, jaki filtr do sprężarki warto wybrać.
Kwestia filtru w sprężarce
Spora część właścicieli sprężarek nie do końca zdaje sobie sprawę z samej konieczności zmiany filtrów. Znajomość różnorodności zastosowań poszczególnych ich rodzajów wydaje się więc tym bardziej skomplikowana. Wybór właściwych elementów filtracyjnych utrudnia dodatkowo niejasne nazewnictwo, które może być trudne do rozpoznania dla osoby, która profesjonalnie nie zajmuje się serwisem sprężarek. To wszystko wpływa na to, że większość właścicieli sprężarek zaniedbuje podstawową konserwację urządzenia lub przekazuje obowiązek osobie, której nie jest w stanie rozliczać z dobrze wykonanej pracy. Dbałość o urządzenia jest natomiast niezwykle istotnym motywem oszczędnościowym firmy. Co więcej, wpływa także na jakość otrzymywanego produktu i żywotność poszczególnych elementów kompresorów.
Funkcja filtra w sprężarce
Powietrze atmosferyczne, które tłoczy sprężarka, ma w sobie duże ilości pary wodnej i towarzyszącej jej zanieczyszczeń. Do tego typu substancji i drobin może należeć między innymi kurz lub cząsteczki oleju, co jest typowe przede wszystkim dla sprężarek olejowych. Podczas procesu sprężania powietrza natężenie wspomnianych cząsteczek wzrasta kilkukrotnie, co może się stać nieco problematyczne w kwestii dalszego wykorzystania produkcyjnego powietrza. Mieszaninę wody, oleju i zanieczyszczeń nazywamy wówczas kondensatem, który jest dość uciążliwy bez względu na sposób jego dalszego wykorzystania. Do negatywnych następstw użytkowania kondensatu może należeć przykładowo:
- Uniemożliwienie malowania natryskowego
- Zanieczyszczenie przedmuchiwanych powierzchni
- Intensywne odkładanie brudu w zaworach, siłownikach i instalacjach
- Zapychanie urządzeń i układów pneumatycznych
- Konieczność wymiany oleju sprężarki lub łożysk
- Zaawansowane uszkodzenia urządzenia
Podstawowym zadaniem filtra jest więc usunięcie kondensatu ze sprzężonego powietrza.
Elementy filtracyjne sprężarki
Znajomość podstawowych informacji na temat poszczególnych elementów filtracyjnych sprężarki pozwoli na wyobrażenie i właściwe zrozumienie działania tego mechanizmu. Świadomość i wiedza w tym zakresie mogą być bardzo istotne i pomocne także podczas obsługi maszyny.
- Filtr – filtr w przypadku sprężarki może mieć więcej znaczeń. W sprężarce może bowiem znajdować się więcej filtrów, które będą dotyczyć zarówno sprężonego powietrza, jak i oleju. Jeśli chodzi o filtry sprężonego powietrza, wyróżnia się ich dwa podstawowe typy: filtry centralne i filtry pozostałe. Filtry pozostałe inaczej nazywane zwykłe oczyszczają sprężone powietrze na niższym poziomie jakości od filtrów centralnych. Poziom ich mikronów zazwyczaj nie przekracza wartości 30 i są pozbawione separatora cyklonowego.
- Filtr centralny – można powiedzieć, że jest to miejsce, które wyglądem przypomina puszkę. Zawiera ono w sobie różnego rodzaju wkłady filtracyjne. Jakość filtracji sprężarki jest zależna od wyboru danego rodzaju wkładu. Wyróżnia się 4 następujące kategorie w tym zakresie: PF, QF, HF i filtr węglowy. Pierwsze trzy różnią się od siebie ilością zawartych mikronów. Filtr węglowy natomiast świetnie sobie radzi także z przykrymi zapachami powietrza.
- Separator cyklonowy – w jego wnętrzu powietrze nabiera ruchu wirowego, dzięki któremu cząsteczki wody, kurzu i oleju osadzają się na jego ścianach, po czym trafiają do spustu dla kondensatu. Można powiedzieć, że separator jest podstawowym elementem filtracyjnym sprężarek. Może on być zarówno oddzielną częścią, jak i fragmentem filtra.
- Stacja przygotowania powietrza – połączenie filtroreduktora i naolejacza. Przydaje się przede wszystkim w momencie, gdy niektóre komponenty układu pneumatycznego mogą wymagać naoliwienia.
- Reduktor – podstawowym zadaniem reduktora jest wypuszczanie sprężonego powietrza pod określonym stałym ciśnieniem. Jest to niezwykle ważne w przypadku układów pneumatycznych, w których stały poziom ciśnienia umożliwia poprawne funkcjonowanie pozostałych jego komponentom.
- Filtroreduktor – jego uniwersalność polega na tym, że może łączyć w sobie funkcje filtra, reduktora i separatora cyklonowego w jednym. Filtroreduktor warto posiadać, bez względu na to, jakiej wielkości i jakiego rodzaju jest sprężarka.
Jak dobrać filtr do danego modelu sprężarki?
Celem każdego właściciela sprężarki, jest dobranie takiego rodzaju filtra, który odpowie wszystkim aktualnym potrzebom w zakresie danego zastosowania. Aby wiedzieć, który rodzaj filtra będzie w tym celu odpowiedni warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania dotyczące wydajności urządzenia. Dotyczy to zarówno ilości, jak i jakości sprężonego powietrza. Znajomość niniejszych parametrów pozwoli ustalić jaki rodzaj i wielkość filtracji jest potrzebny. Oznacza to, że rozmiary poszczególnych filtrów dobiera się do poziomu wydajności sprężarki. Im większa sprężarka, tym większy filtr będzie z nią kompatybilny. Przy doborze filtra do sprężarki warto zwrócić uwagę na następujące czynniki i parametry:
- typ i średnica gwintu,
- precyzja filtracji zależna od rodzaju zastosowania i potrzebnej czystości powietrza,
- rodzaj spustu kondensatu
Jaki filtr dla zastosowania sprężarki jest potrzebny?
Tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, określenie wydajności danej sprężarki jest kluczowe dla doboru odpowiedniego filtra. Dla sprężarek i kompresorów domowych wystarczający jest zazwyczaj jedynie dobór filtroreduktora. W momencie trudności określenia wydajności sprężarki dla danego zastosowania warto skontaktować się w tej sprawie ze sprzedawcą części urządzeń przeznaczonych do sprężania powietrza, który z pewnością pomoże w podjęciu właściwej decyzji.
FAQ
1. Co oznacza jednostka mikronów?
Mikron po grecku oznacza drobiazg. Jest to wartość określająca dokładność danego filtra. Im mniejsza ilość mikronów, tym przepuszczalność filtra jest mniejsza, co zwiększa z kolei czystość filtrowanego czynnika. Warto jednak uważać w tym kontekście, by nie przesadzić z opornością filtra, które może znacznie zmniejszyć efektywność jego pracy. Filtry dzieli się na zgrubne i dokładne.
2. Jak często należy wymieniać filtry w sprężarkach?
Przyjmuje się, że filtry w sprężarkach przemysłowych powinny być wymieniane średnio co 2-3 tysiące godzin roboczych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że długość odcinka czasowego pomiędzy wymianami filtra nie powinna wynosić więcej niż rok.
3. Jaki jest najczęściej używany filtr do sprężarek?
Najczęściej używanym filtrem wstępnym w sprężarkach przemysłowych jest filtr patronowy. Cechuje go celulozowa lub poliestrowa włóknina.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Pneumatik, oferującą sprężarki powietrza, a także akcesoria tj. filtry.