Home Office – jak przygotować się do pracy w domu?

Zanim pandemia na dobre zamknęła nas w domach, co dla wielu pracowników etatowych skończyło się przejściem na home office, praca zdalna dotyczyła niemal wyłącznie freelancerów. Im nie trzeba tłumaczyć na czym polega specyfika realizowania zadań zawodowych zza biurka w domowym gabinecie albo po prostu zza stołu w kuchni. Dla jednych to przekleństwo, dla innych błogosławieństwo. Ci, którzy świadomie i dobrowolnie wybrali pracę na własny rachunek i z własnego domu, doskonale znają jej wady oraz zalety, wśród których największa jest ta, że samemu sobie jest się szefem. Co jednak mają zrobić pracownicy etatowi, nagle przestawieni w tryb home office, którzy szefa nad sobą mają i od których wymaga się w domu takiej samej dyspozycyjności jak w biurze?

Po pierwsze zorganizuj sobie miejsce pracy

Ów mityczny kuchenny stół, zza którego można zarządzać całym światem, należy potraktować z dużym dystansem. Są oczywiście freelancerzy, którym naprawdę wystarcza kawałek kuchennego blatu, a ich umiejętność stosowania multitaskingu, czyli po prosu wielozadaniowość, jest naprawdę godna podziwu. Jednak w przypadku przeniesienia pracy etatowej do domu miejsce pracy powinno być starannie zorganizowane i w miarę możliwości oddzielone od stanowisk pracy czy nauki innych domowników. Chodzi o to, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać i po prostu oddzielić strefę domową od strefy biurowej – tego potrzebuje także nasz mózg, któremu dobrze robi „wyjście z pracy”. Dobrze zorganizowane miejsce pracy to również oszczędność czasu, bo wszystkie potrzebne akcesoria mamy zawsze pod ręką a także komfort psychiczny podczas każdej telekonferencji czy nagłej konieczności włączenia kamery. Nie ryzykujemy wtedy, że współpracownicy i kontrahenci zamiast nas słyszeć będą hałasujące dzieci – bo kwestię widoku za plecami rozwiązać można używając odpowiedniego tła z aplikacji.

Dobrze zorganizowane miejsce pracy to także wygodne biurko i komfortowy fotel biurowy, który umożliwia spędzenie wielu godzin pozycji siedzącej bez odczuwania bólu kręgosłupa. Ergonomiczne meble biurowe to gwarancja pracy w skupieniu i bez konieczności robienia częstych przerw. Należy zadbać o to, żeby nasz fotel biurowy miał regulowaną głębokość siedziska oraz wychylenie oparcia, podłokietniki oraz podparcie części lędźwiowej kręgosłupa. Warto też pomyśleć o prawidłowym oświetleniu miejsca pracy. Biurko także powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Jednym wystarczy niewielkich rozmiarów biurko komputerowe, innym niezbędna będzie solidnych rozmiarów konstrukcja w ksztłacie litery L.

Po drugie przygotuj sprzęt do pracy w trybie home office

Domowe biuro wymaga używania tego samego sprzętu, którego używamy w firmie. Komputer stacjonarny lub przenośny, drukarka albo urządzenie wielofunkcyjne, laminator, niszczarka do dokumentów to niezbędne minimum, bez którego trudno ogarnąć codzienne obowiązki. Brak sprzętu do pracy w trybie home office może wiązać się z koniecznością częstego zaglądania do pracy, a przecież nie taki jest cel izolacji, dzięki której pandemia jeszcze nie wymyka się spod kontroli. Oczywiście nie ominą nas sytuacje, w których osobiste pojawienie się w biurze będzie konieczne. W grę może wchodzić podpisanie dokumentów czy zrobienie wielkoformatowego xero, ale poza tymi wyjątkami powinniśmy dążyć do tego, żeby nasze domowe biuro działało równie sprawnie jak to poza domem.

Po trzecie zadbaj o odpowiednie akcesoria biurowe

Nie możemy też zapominać o niezbędnych akcesoriach biurowych. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkiej liczby przedmiotów wymaga praca biurowa. Na swoim stałym stanowisku pracy wszytko mamy na wyciągnięcie ręki – segregatory, skoroszyty, koszulki na dokumenty, taśmy, spinacze, zszywacze i markery. Ich nieodzowność zauważamy dopiero, kiedy się kończą. W domowym biurze także nie może ich zabraknąć i nie mogą to być akcesoria biurowe do ogólnego użytku. To, co związane z naszą pracą nie ma prawa mieszać się z przyborami szkolnymi. W przeciwnym wypadku prędko staniemy przed koniecznością uzupełnienia całego stanu posiadania. Tonery do drukarki bądź atramenty do drukarki także nie powinny należeć do grupy akcesoriów biurowych ogólnego stosowania. Nie zawsze udaje się to osiągnąć i wtedy z pomocą sklepy z materiałami biurowymi, w których ceny nie są wygórowane i można liczyć na sensowne promocje.

Po czwarte zadbaj o dobrą organizację pracy

Dobra organizacja pracy to także umiejętne zarządzanie czasem. W przypadku pracowników etatowych oddelegowanych do pracy w domu, rytm roboczego dnia domowego niczym nie różni się od rytmu dnia w biurze. Pracownik włącza komputer w swoich stałych godzinach pracy i pozostaje do dyspozycji zwierzchników. Większość pracowników etatowych zapewne ma wyznaczone godziny, w których musi być bezwzględnie dostępna i wykonywać swoje obowiązki. To nadaje pewien rytm dnia, nie oznacza to jednak, że pracownik musi być przykuty do biurka przez wiele godzin. Ma prawo do odpoczynku i zjedzenia posiłku. Jeśli pracodawca nam żadnego rytmu nie narzuca, warto narzucić go sobie samodzielnie. Część z nas najefektywniej pracuje rano, część chwyta wiatr w żagle po południu. Najważniejsze to ustalić w zespole, z współpracownikami oraz przełożonym, w jakich godzinach pracujecie lub do jakich godzin macie być dostępni pod e-mailem. Praca w trybie home office nie oznacza dostępności przez całą dobę.

Oczywiście perfekcyjne zorganizowanie domowego biura może być trudne, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie ma mały metraż i odseparowanie się od partnera i dzieci, którzy także pracują czy uczą się zdalnie, jest po prostu fizycznie niewykonalne. Nawet wtedy jednak musimy próbować ustalić jakieś zasady postępowania i niewchodzenia sobie w drogę – bez nich trudno będzie ruszyć z miejsca. Pamiętajmy też, że wbrew pozorom w domowym biurze bardzo łatwo roztrwonić czas. Z jednej strony oszczędzamy czas na dojazdy do pracy i codzienne ogarnianie się przed wyjściem, z drugiej – zanim zabierzemy się za to, co najważniejsze, kompulsywnie przeglądamy social media… A potem narzekamy, że już 18.00, a my wciąż w lesie. Nie warto!

Poprzedni artykułGdzie kupuje się ciężkie sprzęty, takie jak koparki?
Następny artykułJak analiza pracy działu call center może wpłynąć na wzrost efektywności?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj