IP BOX – atrakcyjna stawka podatkowa dla innowacyjnych przedsiębiorstw badawczych

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy, dzięki którym określone grupy przedsiębiorców mogą skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej w wysokości 5%. Ulga IP BOX to wyjątkowo korzystna propozycja dla osób, które tworzą nowe rozwiązania technologiczne i patenty. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dla kogo przeznaczona jest ulga IP BOX i jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niej skorzystać.

Ulga IP BOX – co to takiego?

Ulga IP BOX, dzięki której można zapłacić znacznie niższy podatek, wprowadzona została w polskim prawie 23 października 2018 roku w ramach ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowe regulacje prawne ustalone w wyżej wymienionych aktach prawnych obowiązują począwszy od 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z założeniami twórców ulgi IP BOX, ma ona przyczynić się w szczególności do pobudzenia badaczy, naukowców i przedsiębiorców do tworzenia innowacyjnych technologii. Niezwykle atrakcyjna, pięcioprocentowa stawka podatku obowiązuje zamiast 32, 18 procent (zasady ogólne PIT), 19 procent (podatek liniowy PIT) oraz zamiast podatku CIT w wysokości 9 lub 19 procent.

Aby móc skorzystać z ulgi IP BOX, trzeba oczywiście spełnić szereg warunków określonych przez polskiego ustawodawcę. O co chodzi? Wśród najważniejszych wymogów, jakim trzeba sprostać, znajduje się w szczególności aktywne prowadzenie szeroko rozumianej działalności badawczo-rozwojowej B+R, wytworzenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej czy też prowadzenie odrębnej ewidencji zdarzeń gospodarczych w swojej firmie. Aby ubiegać się o tę ulgę trzeba oczywiście spełnić warunki podstawowe. To jednak nie wszystko. Oprócz tego, trzeba również uzyskać potwierdzenie słuszności zastosowania tej niskiej stawki podatkowej. W tym celu trzeba otrzymać pozytywną opinię ze strony organów administracji skarbowej, które przeprowadzą dogłębną analizę indywidualnej sytuacji osoby ubiegającej się o uzyskanie atrakcyjnej stawki IP BOX.

Poprzedni artykułJaki kompresor do piaskowania wybrać?
Następny artykułZdalna rekrutacja pracowników – jak się przygotować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj