Akcydensy to wyroby poligraficzne (najczęściej jednoarkuszowe). Zalicza się do nich wszystko, co zostało wydrukowane, ale nie jest czasopismem, książką ani zadrukowanym opakowaniem – zakres artykułów jest więc bardzo szeroki. Druki akcydensowe to m.in. znaczki pocztowe, ulotki, plakaty, a także wzory umów czy druki kadrowe.
W języku potocznym nazwa „akcydensy” odnosi się zazwyczaj do gotowych wzorów dokumentów wykorzystywanych w pracy biurowej, różnych instytucjach czy magazynach. Wiele z nich ma formę arkuszy łączonych w większe bloczki. Mogą być one klejone, szyte lub bindowane.
Druki akcydensowe – rodzaje i przykłady
Druki biurowe i akcydensowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie – druki do pracy biurowej, kancelaryjnej i urzędowej oraz druki informacyjne. Pierwsza grupa obejmuje bardzo szeroką pulę wydruków. Należą do nich między innymi wzory umów i księgi rachunkowe oraz druki, których wygląd jest regulowany przepisami, takie jak bilety komunikacji publicznej, legitymacje czy formularze podatkowe. Druki z drugiej grupy służą zakomunikowaniu czegoś odbiorcy. Do tego rodzaju akcydensów można zaliczyć plakaty, ulotki, wizytówki, broszury, prospekty, a także karty dań i cenniki.
Bardziej szczegółowy podział obejmuje pięć grup akcydensów. Są to:
- Akcydensy informacyjne – druki służące do przekazywania konkretnych informacji, np. o wydarzeniu czy cenie usługi albo produktu. Do akcydensów tego rodzaju zalicza się cenniki, plakaty, afisze, ogłoszenia, ulotki reklamowe, wizytówki firmowe, rozkłady jazdy i kalendarze.
- Akcydensy manipulacyjne – druki, z których korzysta się w urzędach. Zalicza się do nich bilety, banknoty, formularze, świadectwa, certyfikaty, legitymacje (pracownicze, szkolne czy studenckie), mandaty, znaczki skarbowe i pocztowe, papiery wartościowe, zaświadczenia i oficjalne pisma.
- Akcydensy opakowaniowe – druki przeznaczone do owijania towaru, np. obwoluty, etykiety i banderole.
- Akcydensy przemysłowe – wszystkie druki wykorzystywane w przemyśle, np. katalogi, prospekty reklamowe, etykiety, cenniki czy zawieszki.
- Akcydensy wydawnicze – małe wyroby poligraficzne drukowane przez wydawnictwa, ale niebędące książką ani czasopismem. Zalicza się do nich mapy lub zeszyty nutowe.
Druki akcydensowe – przykłady zastosowań w różnych branżach
Akcydensy stosuje się w wielu branżach. Z gotowych druków korzysta się niemal wszędzie – w finansach i księgowości, medycynie, budownictwie, handlu czy edukacji. Prowadzenie księgowości wymaga stosowania wzorów umów, faktur, czeków, dowodów wpłaty, rachunków i paragonów. Druki kadrowe i BHP przeznaczone są z kolei do kontroli i organizacji pracy. W tej grupie znajdują się m.in. karty pracy i karty urlopowe, listy wynagrodzeń, listy płac oraz listy obecności.
Dużą część druków akcydensowych stanowią te związane z branżą medyczną. Szpitale, przychodnie i lekarze wykorzystują akcydensy takie jak zaświadczenia lekarskie, deklaracje wyboru lekarza lub położnej, karty pacjenta, wzory wyników badań, księgi raportów pielęgniarskich czy skierowania do szpitala, przychodni lub laboratorium.
Gdzie kupować druki akcydensowe?
Warto wiedzieć, że niektóre druki akcydensowe objęte są normami prawnymi. W takich przypadkach o parametrach dokumentu (jego wymiarach, wielkości fontu czy rozkładzie poszczególnych pół) decydują odpowiednie przepisy. Niektóre firmy i instytucje podejmują współpracę z drukarniami realizującymi zlecenia na bieżąco.
Najwygodniejszym rozwiązaniem do biura jest zaopatrzenie się w gotowe druki akcydensowe – sklep internetowy Biurpap oferuje szeroki wybór uniwersalnych akcydensów. W asortymencie znajdują się m.in. polecenia przelewu, listy obecności, dowody wpłaty, kartoteki magazynowe i protokoły reklamacji. Oferta obejmuje druki przeznaczone dla różnych branż. Wszystkie produkty charakteryzują się wysoką jakością wykonania i zgodnością z obowiązującymi normami.