Jaki kompresor do piaskowania wybrać?

Piaskowanie jest popularną metodą oczyszczania powierzchni. W tym celu wykorzystuje się sprężone powietrze i pasek lub inny materiał ścierający, a podstawowym narzędziem jest piaskarka. O jej wydajności decyduje kompresor – jak wybrać ten właściwy model?

Jaki sprzęt jest odpowiedni?

Piaskowanie to nic innego jak oczyszczanie powierzchni z rdzy, farby, lakieru i innych zanieczyszczeń. Piaskarka nie należy do tanich urządzeń, dlatego jej zakup powinien być dobrze przemyślany. Sprzęt, który wykorzystywany jest sporadycznie, głównie na użytek własny, to zestaw złożony z pistoletu, kompresora oraz zbiornika. Kompresor jest tu kluczowy, bo od jego wydajności zależy końcowy efekt. Najlepszym wyborem będzie kompresor śrubowy, który nadaje się do piaskowania różnego rodzaju powierzchni.

Wydajność kompresora podawana jest zwykle w litrach na minutę – w przypadku piaskowania minimalna wartość to około 4000–5000 l/min przy ciśnieniu w granicach 4 do 7 bar. Kompresory o niższych parametrach nie zdadzą egzaminu, natomiast gdy chodzi o profesjonalne piaskowanie w warsztatach usługowych, wskazane są urządzenia o znacznie wyższych parametrach, jak kompresory olejowe dostępne na aerzen.com. Polecanym, choć bardzo kosztownym rozwiązaniem są także piaskarki ciśnieniowe albo kabinowe.

Sam pistolet do piaskowania jest niewielkim wydatkiem – można go kupić już za około 100 zł. Model pistoletu musi być dopasowany do rodzaju kompresora, tak by oba te urządzenia mogły ze sobą współpracować.

Jaka pojemność zbiornika kompresora?

Zbiornik to kolejny element, który decyduje o jakości piaskowania. Jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia powietrza, dzięki czemu kompresor pracuje równomiernie i bez zakłóceń. Generalnie im większy zbiornik, tym lepsza praca piaskarki i kompresora – minimalna pojemność to 200 litrów.

Czy warto inwestować w piaskarkę?

W warsztacie piaskarka na pewno się przyda i warto zainwestować w sprzęt wysokiej klasy, co zagwarantuje odpowiednią jakość usług. Fachowcy muszą się liczyć z wydatkiem sięgającym kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, mniej wydajne zestawy można nabyć za około 3-5 tysięcy zł. To wciąż sporo, dlatego dla domowych majsterkowiczów bardziej opłacalne będzie zlecenie tej usługi specjalistom – wyczyszczenie niewielkich elementów, jak felgi, kosztuje ok. 100-300 zł.

Poprzedni artykułPrzedsiębiorco, odbierz darmowy terminal płatniczy!
Następny artykułIP BOX – atrakcyjna stawka podatkowa dla innowacyjnych przedsiębiorstw badawczych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj