Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Od czego zależy?

Są takie zobowiązania, od których nie da się uciec, ani w żaden sposób ich ominąć. Jednym z przykładów ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej), które musi wykupić każdy posiadacz samochodu. Ile kosztuje? Od czego zależy jego cena?

Ubezpieczenie OC w 2021 roku – ile średnio wynosi?

Średnia cena ubezpieczenia OC w maju 2021 roku wyniosła 787 zł, lecz w zależności od różnych czynników może być wyższa lub niższa. Tak to czasem bywa, że jedna osoba płaci w tej samej firmie ubezpieczeniowej 400 zł, druga musi wyłożyć około 1000 złotych. Wpis o powstał na podstawie raportu o cenach OC na podstawie danych transakcyjnych porównywarki ubezpieczeń.

Co prawda, każdy ubezpieczyciel ma prawo do tego, by brać pod uwagę różne czynniki i na tej podstawie ustalać cenę polisy, lecz wszystkie bazują na uniwersalnych elementach, jakie w ogromnym stopniu decydują o ostatecznym koszcie. Od czego więc to zależy?

Marka samochodu ma znaczenie

Jednym z nich jest posiadana przez nas marka samochodu, zwłaszcza jego rok produkcji, co pozwoli przewidzieć, jaki jest jego stan techniczny. Tak samo istotna jest pojemność silnika, dzięki czemu łatwo przewidzieć prawdopodobieństwo jazdy z wyższą prędkością, co może wiązać się z większym ryzykiem wypadku.

Doświadczenie i wiek kierowcy – czemu to ważne dla ubezpieczyciela?

Każda firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę to, jakie doświadczenie ma kierowca wykupujący polisę OC. Im młodszy, tym musi być przygotowany na wyższą składkę. Jednak każdy kolejny rok za kółkiem plus brak szkód to coraz większe zniżki. Wpływa na nie też to, gdy osoba jest w związku i ma potomstwo, bo zwiększa to prawdopodobieństwo, że taki kierowca jeździ bezpieczniej.

Miejsce zamieszkania – gdzie warto mieszkać, by płacić mniej?

Ogromne znaczenie ma też to, w jakim miejscu mieszkamy. Jeśli w dużej metropolii, gdzie panuje intensywny ruch samochodowy, co wiąże się większą ilości incydentów drogowych (stłuczek, wypadków), to zapłacimy więcej, niż kierowca mieszkający w małym mieście lub na wiosce.

Jak widać, żeby ustalić cenę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników. Mimo że mogą kierować się swoimi parametrami, to przeważnie używane są uniwersalne czynniki, do jakich zaliczamy przede wszystkim: markę samochodu (szczególnie jego wiek i pojemność silnika), doświadczenie kierowcy i miejsca zamieszkania Jeśli chcemy się przekonać, ile zapłacimy, najlepiej sprawdzić to wcześniej, korzystając z kalkulatora OC. Dzięki niemu nie tylko zobaczymy, na jakie koszty trzeba się przygotować, ale też uzyskamy dostęp do różnych ofert. Zyskamy w ten sposób pewność, że nie przepłacimy.

Poprzedni artykułDlaczego chemia przemysłowa ma istotne znaczenie dla procesów produkcyjnych?
Następny artykułZakład ślusarski – w co powinien być wyposażony?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj