Operat przeciwpożarowy dla składowisk odpadów – najważniejsze informacje

Liczne pożary składowisk odpadów sprawiły, że ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej, które zwiększą bezpieczeństwo w firmach wytwarzających, zbierających lub przetwarzających odpady. W lipcu 2018 r. znowelizowano ustawę o odpadach, w której wskazano nie tylko wytyczne, jakie należy spełnić, ale także wprowadzono obowiązek sporządzenia operatu przeciwpożarowego przez powyższe przedsiębiorstwa.

Czym jest operat przeciwpożarowy

Operat przeciwpożarowy jest dokumentem, w którym zawarto warunki ochrony przeciwpożarowe, które dotyczą instalacji, obiektu, jego części czy też innego miejsca magazynowania odpadów. Należy go obowiązkowo załączyć do wniosku o zezwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie lub zbieranie odpadów.

Operat musi być uzgodniony z komendantem powiatowym PSP. Komendant może wyrazić zgodę na opisane warunki, zawrzeć dodatkowe wymagania lub nie wyrazić zgody. Na postanowienie komendanta powiatowego przysługuje zażalenie do komendanta wojewódzkiego PSP.

Co powinien zawierać dokument?

Operat musi zawierać określone dane. Oprócz części formalno-prawnej, czyli danych firmy, rodzaju i ilości odpadów, wskazania miejsc i sposobów  składowania, czy metod przetwarzania, dokument zawiera także dokładne informacje z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Dokładnie należy opisać m.in. charakterystykę zakładu i procesu, wymagany sprzęt przeciwpożarowy oraz sposoby postępowania w razie pożaru. Trzeba też wskazać metody zabezpieczenia prac niebezpiecznych pożarowo oraz zamieścić plan obiektów.

Na stronie https://www.promattop.pl/ można znaleźć przydatne porady związane z ochroną przeciwpożarową.

Kto sporządza operat?

W znowelizowanej ustawie o odpadach wskazano, kto może sporządzić operat przeciwpożarowy. W zależności od tego, czy wniosek kierowany jest do marszałka województwa czy też starosty, dokument opracowuje rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, a w drugim przypadku inżynier pożarnictwa lub osoba z wyższym wykształceniem w zakresie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego.

Poprzedni artykułZakup luksusowej nieruchomości – w czym może pomóc doradca kredytowy?
Następny artykułProfesjonalny transport kruszyw – dlaczego opłaca się w to zainwestować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj