Wykorzystanie frezarek CNC w produkcji

O wykorzystaniu przemysłowym frezarek CNC, decyduje obecnie przede wszystkim zdolność maszyn do ciągłej produkcji o najwyższych standardach jakościowych, powtarzalności produkcji, zachowania najwyższych wymagań dokładności i powtarzalności, największej wydajności, pozwalających na ich stały nadzór, w tym możliwość śledzenia realizacji założonych zadań, dzięki możliwości współpracy w sieci internetowej.

W dobie wzrastającej konkurencyjności produkcji maszynowej, w szczególności produkcji wszelkiego rodzaju podzespołów metalowych, zazwyczaj określonych w łańcuchu dokładności wykonania wg. założeń projektowych, a w szczególności bez możliwości wpływania na pozostałe podzespoły współpracujące, coraz większego znaczenia nabierają zdolność do dotrzymania coraz bardziej wymagających reżimów technologicznych i wymiarowych. Większość producentów gotowych wyrobów, dywersyfikuje bowiem swoje dostawy od różnych podwykonawców, podnosząc wciąż poprzeczkę wymagań jakościowych, poprzez dokładność wymiarową i terminową. Wymagania te, bezpośrednio wpływają na zdolność powtarzalności produkcji poszczególnych części, przy wciąż zawężanym polu tolerancji odchyleń ich wykonania. Zatem wszelkie obrabiarki, a szczególnie zdolność frezarek CNC, do bardzo precyzyjnie określonych parametrów gotowych części, w tym do ciągłego odtwarzania wymiarów w tym samym zakresie stawianych pól tolerancji, świadczy o ich jakości i przydatności, także wybiegających w przyszłość rozwojową zakładów. Jeśli w dobie szybko zmieniającego się rynku zapotrzebowań, nie tylko w nowe rozwiązania konstrukcyjne, ale przede wszystkim w zmieniające się wymagania materiałowe, a więc także zmieniające się uwarunkowania obróbki, tak jak to ma miejsce w przemyśle samochodowym, frezarki CNC do metalu nie będą w stanie sprostać zmieniającym się wymaganiom przemysłu, staną się bezużyteczne, a na pewno stanowić będą zmniejszająca się przewagę konkurencyjną przedsiębiorstw je posiadających. Dlatego też, trzeba przyznać, iż stabilne frezarki CNC stanowić mogą dziś i w przyszłości przewagę konkurencyjna na rynku szybko zmieniających się wymagań zarówno konstrukcyjnych jak i materiałowych. Jeśli zatem w planach inwestycyjnych możliwości wymiarowe, a właściwie zakresy wymiarowe możliwości obróbczych, nie będą stanowiły głównego celu inwestycyjnego, to z całą pewnością należy nimi uczynić zmienne technologie obróbcze, jak chociażby prędkości obrotowe wrzeciona, umożliwiające otrzymanie właściwych powierzchni. Zdolność ta ma być na tyle odporna na zmieniające się otoczenie, aby móc uzyskiwać powtarzalność, bardzo dokładną powtarzalność osiąganych efektów. Nie umniejsza to dużego znaczenie w tym efekcie, użycie właściwego środowiska obróbki, jakim jest chociażby chłodziwo do frezarki, które nie tylko niweluje zmieniające się szybko bezpośrednie warunki otoczenia, ale stanowi o właściwym doborze parametrów obróbki frezarki.

Jeśli jednak, zdaniem niektórych opinii, które również charakteryzując przyszłość Przemysłu 4.0, jest konkretyzowanie zdolności poszczególnych gniazd produkcji, w tym frezarek CNC, obejmujący obecny stan możliwości, osiągania obecnie uznanych za najwyższe jakości wytworzonego kształtu, w obecnie stosowanych materiałach, to nie znaczy to, iż, za 2 lata, zarówno kształty, jak i materiały nie ulegną tak daleko idącym zmianom, a poczynione inwestycje w bardzo precyzyjnie określone możliwości obróbcze frezarek CNC, staną się możliwościami niewystarczającymi.

Rynek inwestycyjny obrabiarek dowodzi, iż średni czas używania konkretnych obrabiarek, w tym frezarek CNC, to minimum 10 -15 lat. Biorąc zatem pod uwagę, iż średni żywot produkcji jednego modelu samochodu, zamyka się przedziałem 2-3 lat, taka bardzo mało elastyczna inwestycja staje się dość ryzykowną, w szczególności gdy będziemy ją ograniczać do mało elastycznych, o zawężonym polu możliwości technologicznym frezarek CNC. Tym bardziej, iż dzisiejszy rynek umożliwia nam duzy wybór, zarówno pod względem elastyczności jak i szerokich możliwości obróbczych.

Ponadto, obecnie wzrastająca tendencja produkcji części kieruje się w kierunku obróbki elementów dużych, wielkogabarytowych. Nie tylko ze względu na zapotrzebowanie w duże części, chociażby w przemyśle energetycznym, ale również do produkcji złożonych, łączonych elementów, jakie są np.. wymagane w przypadku części do obrabiarek CNC. Weźmy tez pod uwagę, iż niezależnie od branży, każda firma chce produkować coraz więcej i szybciej. Bezsprzecznie, zapotrzebowanie na elementy duże i wielkogabarytowe rośnie i będzie rosła. Zatem możliwości obróbcze frezarek CNC muszą być na tyle elastyczne, by mogły wytwarzać powierzchnie części dużych, przy uwzględnieniu często bardzo małych szczegółów ich fragmentów i dokładności.

Ponadto, w dobie bardzo szybko zmieniających się rynków zapotrzebowania na nowe materiały, kształty i wysokie wymagania dokładności, nadal najsłabszym ogniwem generowania błędów produkcji pozostanie człowiek. Dlatego też, zdolność frezarek CNC do śledzenia stopnia wykonania założonych planów jakościowych produkcji, w tym zużycia narzędzi, czy chłodziwa do frezarek, oraz monitorowania utrzymania pola tolerancji wymiarów wyrobu, zachowania reżimów technologicznych, staje się niezbędne dla zachowania konkurencyjności przedsiębiorstw. Mało tego, to frezarka też dba o bezpieczeństwo obsługi użytkownika.

Obecnie stosowane frezarki CNC, muszą być jak najbardziej godne z wymaganiami Przemysłu 4.0. Ich zastosowanie, właśnie ze względu na zgodność z tendencjami przemysłu stanowi podstawową zaletę ich funkcjonalności.

Poprzedni artykułJak uchronić się przed finansowymi skutkami odwołania wyjazdu?
Następny artykułPrzedsiębiorco, odbierz darmowy terminal płatniczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj