Windykacja – czyli dochodzenie prywatnej własności

Dzisiejsza działalność windykacji, w znacznym stopniu opiera się na bezkonfliktowym rozwiązywaniu konfliktów, bardzo często poprzez ustalenie warunków spłaty długu w sposób polubowny.

Czym jest windykacja?

Słowo windykacja, z definicji oznacza dochodzenie prywatnej własności poprzez środki określone w obowiązujących przepisach prawnych. Słowo to jednak, zabarwione jest w znacznym stopniu pejoratywnie, ze względu na fakt, iż kojarzy się z wymuszaniem zapłaty w nieetyczny sposób, komornikiem itp.

Rodzaje czynności windykacyjnych

Współcześnie wyróżnia się 2 rodzaje czynności windykacyjnych:

  • polubowną
  • sądową

Pierwsza z nich, opiera się na próbie poddania dłużnika dyscyplinie, w celu spłaty długów. Bardzo często same wzięcie udziału firmy, jaką jest np. usługa windykacji Kraków, osiągnie dany cel. Czasami jednak, konieczne jest doprowadzenie do porozumienia, w którym zapisane będą warunki spłaty długu, z uwzględnieniem obecnej sytuacji dłużnika. Może się to wiązać z rozłożeniem zadłużenia na raty w większej ilości, bądź wyznaczenie terminów spłat. Firmy windykacyjne, w sytuacji windykacji polubownej są pewnego rodzaju mediatorami łagodzącymi spór między stronami, dzięki czemu możliwe jest sprawniejsze zakończenie sprawy.

Windykacja sądowa jest formą windykacji, do której przejście następuje po wyczerpaniu środków polubownych. Sprawa przekazywana jest do odpowiedniej instancji sądu, w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego, który stanowi w tym przypadku podstawę do odzyskania długu. Po uzyskaniu ww. tytułu, sprawa sądowa dąży do uzyskania dodatkowego tytułu wykonawczego (klauzulę wykonalności). Po zakończonej sprawie, konieczna jest stała współpraca z komornikiem w celu odzyskania dóbr, opierająca się na czynnościach takich jak przekazanie i nadzór nad egzekucją, wnioskowanie o egzekucją bądź licytację mienia.

Zarówno w przypadku windykacji polubownej jak i sądowej, warto skorzystać z firmy windykacyjnej, która może okazać się nieocenioną pomocą w dochodzeniu prywatnej własności.

Poprzedni artykułRaport z rynku: Sytuacja doradców podatkowych
Następny artykułRodzaje uchwytów do zabezpieczania ładunków w kontenerach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj