System rozliczania podatków w Niemczech jest odmienny od tego, który znamy z polskich realiów. U naszego zachodniego sąsiada obowiązują klasy podatkowe – każda osoba rozliczająca podatki, dokonuje tego na określonych zasadach. Na to, w której klasie podatkowej się znajdziesz, mają wpływ m.in. stan cywilny oraz wysokość zarobków. Chcesz się dowiedzieć, jakie podatki Cię obowiązują? W poniższym tekście znajdziesz garść informacji o systemie fiskalnym w Niemczech.
Klasy podatkowe w Niemczech
Klasy podatkowe mogą być zmieniane w zależności od sytuacji rodzinnej oraz finansowej podatnika. Poniżej znajduje się krótkie rozróżnienie klas podatkowych wraz z wyjaśnieniem, komu przysługują poszczególne kategorie.
- I klasa podatkowa – przyznawana jest najczęściej osobom niezamężnym, zameldowanym w Niemczech,
- II klasa podatkowa – znajdują się w niej osoby samotnie wychowujące dzieci,
- III klasa podatkowa – jest przeznaczona dla małżonków, których partner wybrał klasę podatkową V lub nie pracuje, a także dla wdów i wdowców,
- IV klasa podatkowa – zalicza się od niej osoby, których mąż/żona również wybrali IV klasę podatkową; klasa ta jest przydzielana automatycznie, jeśli małżonkowie nie wybrali sami innej kombinacji,
- V klasa podatkowa – dedykowana małżonkom, których partner wybrał III klasę podatkową,
- VI klasa podatkowa – odpowiednia dla osób samotnych i małżonków posiadającyh więcej niż jedno zatrudnienie.
Jakie rodzaje podatków występują w Niemczech?
Einkommensteuer – podatek dochodowy od osób fizycznych
Einkommensteuer jest zbiorczą nazwą różnego rodzaju podatków dotyczących osób fizycznych. Dotyczy on osób uzyskujących dochody w Niemczech, ale także w innych krajach. W ramach Einkommensteuer wyróżnia się:
- Lohnsteuer – podatek od wynagrodzenia
Każda osoba zatrudniona w Niemczech na podstawie umowy o pracę podlega podatkowi Lohnsteuer. Z tego tytułu pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi karty podatkowej, niezbędnej do rozliczania się z niemieckim fiskusem (Finanzamt).
- Solidaritätszuschlag – podatek solidarnościowy
Ten rodzaj podatku obowiązuje podatników w zachodnich landach Niemiec. To składka solidarnościowa, jaką przekazuje się na rzecz wschodnich krajów związkowych Niemiec. Ma historyczne uzasadnienie i służy wyrównywaniu różnic między dwiema częściami podzielonego w przeszłości kraju.
- Kirchensteuer – podatek kościelny
Kolejnym z podatków wchodzących w skład Einkommensteuer, który ciąży na osobach fizycznych jest podatek kościelny. Dotyczy on wyłącznie osób oficjalnie deklarujących przynależność do określonej wspólnoty wyznaniowej. Stawki procentowe tej daniny różnią się w zależności od landu.
Mehrwertsteuer – podatek VAT
Poza podatkami dochodowymi w Niemczech obowiązuje także Mehrwertsteuer, czyli odpowiednik polskiego VAT-u. Podatek obrotowy płaci się w momencie zakupu towaru lub podczas korzystania z usługi obciążonej tą składką. Pobiera go przedsiębiorca, który jest zobligowany do przekazania go do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt).