Jakie kroki prawne należy podjąć, gdy zostanie się zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu?

Przyczyną Twojego zatrzymania przez policję była jazda po alkoholu? Taka sytuacja zdarza Ci się pierwszy raz i nie wiesz, co robić? Pamiętaj, nawet w tym przypadku przysługuje Ci prawo do obrony. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie kroki prawne podjąć, gdy zostanie się zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu – to musisz wiedzieć

Wykroczenie czy przestępstwo?

Zgodnie z polskim prawem prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu stanowi czyn zabroniony kwalifikowany jako przestępstwo lub wykroczenie. Czynnikiem decydującym o kwalifikacji tego występku jest poziom alkoholu we krwi zatrzymanego. Uznaje się, że dozwolone stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosi od 0,2‰ do 0,5‰. Wówczas mówi się o wykroczeniu spowodowanym jazdą po spożyciu alkoholu. Jeśli natomiast poziom stężenia alkoholu we krwi zatrzymanego przekracza wskazane 0,5‰ – jest to stan nietrzeźwości. Prowadzenie samochodu w takiej sytuacji stanowi już przestępstwo.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Wysokość kary zależna będzie oczywiście od charakteru występku. W przypadku zakwalifikowania prowadzenia samochodu po alkoholu do kategorii wykroczeń zatrzymanemu grozi:

  • kara aresztu (od 5 do 30 dni);
  • kara grzywny (od 50 zł do 5.000 zł);
  • obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

W przypadku wyższego stężenia alkoholu w organizmie kierowcy nałożone na niego kary będą odpowiednio surowsze. Zatrzymanemu, będącemu w stanie nietrzeźwości, grożą dodatkowe, dotkliwsze sankcje prawne:

  • kara ograniczenia wolności;
  • kara pozbawienia wolności do lat 2;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 1 roku do nawet 10 lat);
  • świadczenie pieniężne w wysokości minimum 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • w niektórych przypadkach dodatkowy środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości.

Jazda po alkoholu – kroki prawne

W przypadku zatrzymania przez policję z powodu jazdy pod wpływem alkoholu najlepiej możliwie najszybciej skontaktować się z adwokatem. Sprawna interwencja doświadczonego specjalisty uchroni zatrzymanego przed szeregiem błędów, jakie mógłby popełnić w tej stresującej dla siebie sytuacji. Nie warto samodzielnie podejmować pochopnych, brzemiennych w nieprzyjemne skutki decyzji. Dlatego nieocenione może okazać się wsparcie adwokata, który trzeźwo oceni sytuację i zaplanuje najlepszą linię obrony.

Niejednokrotnie zdarzają się przypadki błędu pomiarowego urządzenia do badania poziomu alkoholu w organizmie zatrzymanego. Takie sytuacje należy wytrwale wyjaśniać, zwłaszcza gdy stężenie alkoholu balansuje na granicy między wykroczeniem a przestępstwem. Jak udowodniliśmy wcześniej, kwestia ta jest niezwykle ważna i ma niebagatelny wpływ na rodzaj i wysokość zastosowanej kary.

Z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej można wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania. Co istotne, inicjatywa w tej sprawie leży właśnie po stronie osoby zatrzymanej. Brak znajomości prawa bardzo często decyduje o tym, że zatrzymany nie korzysta ze środków, które mogłyby polepszyć jego sytuację. Dlatego tak ważne jest, by skonsultować swój przypadek z adwokatem specjalizującym się w prawie karnym. Odpowiednie przygotowanie się do postępowania może korzystnie wpłynąć na ostateczny wyrok i uchronić przed uciążliwymi konsekwencjami.

Poprzedni artykułZmiany w prawie dotyczące przedsiębiorców – jakie szkolenia warto rozważyć?
Następny artykułJak zorganizować profesjonalne szkolenie dla swoich pracowników?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj