Jakie kroki prawne należy podjąć, gdy zostanie się zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu?

Przyczyną Twojego zatrzymania przez policję była jazda po alkoholu? Taka sytuacja zdarza Ci się pierwszy raz i nie wiesz, co robić? Pamiętaj, nawet w tym przypadku przysługuje Ci prawo do obrony. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie kroki prawne podjąć, gdy zostanie się zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu.

Jazda pod wpływem alkoholu – to musisz wiedzieć

Wykroczenie czy przestępstwo?

Zgodnie z polskim prawem prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu stanowi czyn zabroniony kwalifikowany jako przestępstwo lub wykroczenie. Czynnikiem decydującym o kwalifikacji tego występku jest poziom alkoholu we krwi zatrzymanego. Uznaje się, że dozwolone stężenie alkoholu w organizmie kierującego wynosi od 0,2‰ do 0,5‰. Wówczas mówi się o wykroczeniu spowodowanym jazdą po spożyciu alkoholu. Jeśli natomiast poziom stężenia alkoholu we krwi zatrzymanego przekracza wskazane 0,5‰ – jest to stan nietrzeźwości. Prowadzenie samochodu w takiej sytuacji stanowi już przestępstwo.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Wysokość kary zależna będzie oczywiście od charakteru występku. W przypadku zakwalifikowania prowadzenia samochodu po alkoholu do kategorii wykroczeń zatrzymanemu grozi:

  • kara aresztu (od 5 do 30 dni);
  • kara grzywny (od 50 zł do 5.000 zł);
  • obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

W przypadku wyższego stężenia alkoholu w organizmie kierowcy nałożone na niego kary będą odpowiednio surowsze. Zatrzymanemu, będącemu w stanie nietrzeźwości, grożą dodatkowe, dotkliwsze sankcje prawne:

  • kara ograniczenia wolności;
  • kara pozbawienia wolności do lat 2;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 1 roku do nawet 10 lat);
  • świadczenie pieniężne w wysokości minimum 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;
  • w niektórych przypadkach dodatkowy środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości.

Jazda po alkoholu – kroki prawne

W przypadku zatrzymania przez policję z powodu jazdy pod wpływem alkoholu najlepiej możliwie najszybciej skontaktować się z adwokatem. Sprawna interwencja doświadczonego specjalisty uchroni zatrzymanego przed szeregiem błędów, jakie mógłby popełnić w tej stresującej dla siebie sytuacji. Nie warto samodzielnie podejmować pochopnych, brzemiennych w nieprzyjemne skutki decyzji. Dlatego nieocenione może okazać się wsparcie adwokata, który trzeźwo oceni sytuację i zaplanuje najlepszą linię obrony.

Niejednokrotnie zdarzają się przypadki błędu pomiarowego urządzenia do badania poziomu alkoholu w organizmie zatrzymanego. Takie sytuacje należy wytrwale wyjaśniać, zwłaszcza gdy stężenie alkoholu balansuje na granicy między wykroczeniem a przestępstwem. Jak udowodniliśmy wcześniej, kwestia ta jest niezwykle ważna i ma niebagatelny wpływ na rodzaj i wysokość zastosowanej kary.

Z pomocą doświadczonej kancelarii prawnej można wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania. Co istotne, inicjatywa w tej sprawie leży właśnie po stronie osoby zatrzymanej. Brak znajomości prawa bardzo często decyduje o tym, że zatrzymany nie korzysta ze środków, które mogłyby polepszyć jego sytuację. Dlatego tak ważne jest, by skonsultować swój przypadek z adwokatem specjalizującym się w prawie karnym. Odpowiednie przygotowanie się do postępowania może korzystnie wpłynąć na ostateczny wyrok i uchronić przed uciążliwymi konsekwencjami.

Jakie kroki prawne należy podjąć, gdy zostanie się zatrzymanym za jazdę pod wpływem alkoholu?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here