Wiele osób zastanawia się, kim jest adwokat i czy różni się on od radcy prawnego oraz prawnika i na czym polegają te różnice. Adwokat musi być świadomy tego, że jest odpowiedzialny za dobro drugiego człowieka. Ponadto, nauka zawodu wcale nie jest taka prosta – nie wystarczy zdobyć tylko i wyłącznie wiedzy, ale należy umieć z niej odpowiednio korzystać, aby umiejętnie przekonywać sądy. W niniejszym artykule przybliżamy Państwu zawód adwokata. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Kim jest adwokat?
Należy wiedzieć, iż zawody radcy prawnego, prawnika oraz adwokata są do siebie podobne, jednakże różnice między nimi występują w zakresie możliwości występowania przed polskimi sądami. Adwokat posiada największe kompetencje ze wszystkich prawników, w związku z czym może brać udział w sprawach sądowych wszystkich instancji.
Adwokat posiada wieloletnie doświadczenie i ma szerokie pojęcie na temat prawa. Każdy adwokat zdaje egzamin adwokacki obejmujący różne gałęzie prawa m.in. prawo spadkowe, rodzinne czy cywilne. Warto również wiedzieć, iż otrzymanie samego tytułu magistra prawa nie wystarcza, aby móc odpowiedzialnie korzystać z wiedzy prawniczej.
Różnice między prawnikiem a adwokatem
Czym różni się prawnik od adwokata? Prawnik to osoba, której udało się ukończyć wyższe studia prawnicze i w związku z czym otrzymała tytuł magistra nauk prawnych. Prawnik może zajmować się doradztwem prawnym. Natomiast adwokatem może zostać prawnik, który postanowi kontynuować naukę i skończyć paroletnią aplikację, aby otrzymać prawo do wykonywania tego zawodu.
Radca prawny – czym się różni od adwokata?
Radca prawny wbrew pozorom nie jest tym samym zawodem co adwokat. Radcą prawnym jest określana osoba, która jest prawnikiem, ukończyła aplikację radcowską i otrzymała wpis do listy radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych, właściwą dla danej miejscowości. Radca prawny musi występować przed sądem i reprezentuje tam swoich klientów w wielu sprawach. Nie może jednak brać udziału w większości spraw karnych.