Kryzys migracyjny ubiegłych lat, kryzys polityczny na Białorusi, otwarcie granic z Ukrainą, a także postępująca globalizacja w znaczący sposób wpływają na odsetek cudzoziemców, podejmujących zatrudnienie na polskim rynku pracy. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu wiąże się jednak z pewnymi obowiązkami formalnymi, które spoczywają po stronie firmy — należy do nich wnioskowanie o odpowiednie dokumenty, zaświadczenia, a także kontakt z instytucjami prowadzącymi krajową politykę imigracyjną.
Podstawowe aspekty podjęcia pracy przez obywatela UE w polskiej firmie
Elementarną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest państwo, z którego pochodzi dany kandydat. Kontekst ten jest ważny przede wszystkim z uwagi na to, że obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej, EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obejmującego 31 państw) oraz Szwajcarii mogą podjąć zatrudnienie bez konieczności posiadania tzw. zezwolenia na pracę. Jest to duże formalne ułatwienie dla polskich przedsiębiorców, którzy mogą dzięki niemu uniknąć znaczącego elementu biurokratycznego. Mimo to, pewna liczba dokumentów i tak musi być sporządzona. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.tgc.eu/obsluga-cudzoziemcow.
Większe wymagania formalne, czyli podjęcie pracy przez osobę spoza UE
Zatrudnienie obywateli tych państw wymaga większej ilości formalności. Podstawowa różnica to konieczność posiadania zezwolenia na pracę. Wymagana jest także karta pobytu, wydawana w czterech różnych formach w zależności od potrzeb i sytuacji: karta pobytu stałego, czasowego lub rezydenta krótkoterminowego, a także niebieska karta Unii Europejskiej. Dzięki kompletowi tych dokumentów, zatrudniające cudzoziemca przedsiębiorstwo nie będzie narażone na kary finansowe z tytułu niedopełnienia obowiązków wynikających z prawa pracy. Szczegóły tych aspektów zatrudnienia znajdują się pod adresem https://www.tgc.eu/obsluga-prawna-firm.
Jak poprawnie zatrudnić obcokrajowca?
Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, dobrze znających specyfikę prawa pracy w Unii Europejskiej. Zespół takich specjalistów znajduje się m.in. w kancelarii TGC Corporate Lawyers, od lat świadczącej usługi tego rodzaju. Skorzystanie z doradztwa tego typu to nie koszt, a inwestycja — przede wszystkim dlatego, że jej koszt jest wielokrotnie niższy niż wysokość ewentualnej kary za nieprzestrzeganie przepisów.