Jak prawidłowo zadbać o bezpieczeństwo maszyn?

Wypadki w miejscu pracy bardzo często związane są z obsługą maszyn znajdujących się na terenie danego zakładu. Liczbę nieszczęśliwych zdarzeń z udziałem pracowników można na szczęście w dużym stopniu ograniczyć, dbając o właściwy nadzór nad firmowymi maszynami.

Dlaczego bezpieczeństwo maszyn jest tak ważne?

Wypadki przy pracy to bardzo często wydarzenia związane z obsługą maszyn. Z tego względu powstały konkretne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz przepisy BHP, których każdy zakład produkcyjny jest zobowiązany przestrzegać. Dzięki tym przepisom udało się w znacznej mierze ograniczyć ryzyko występowania wypadków, zarówno gdy chodzi o te łagodne obrażenia, jak i ciężkie urazy ze skutkiem śmiertelnym.

Zasady organizacji miejsca pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom w nich przebywających opisane są w Dyrektywie Maszynowej 2006/42/WE. Za odpowiednie warunki pracy oraz ochronę pracowników odpowiadają nie tylko pracodawcy, ale też projektanci maszyn oraz producenci urządzeń. Dodatkowym krajowym dokumentem regulującym te kwestie jest ustawa o systemie oceny zgodności. W Dyrektywie maszynowej można znaleźć wymagania zasadnicze dla maszyn, ale należy pamiętać też o tym, że niektóre urządzenia mogą być objęte dodatkowymi aktami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa wyrobów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo maszyn w swoim zakładzie?

Ocenę ryzyka maszyn oraz pozostałe działania związane z zapewnieniem właściwych warunków w miejscu pracy można zlecić firmie PG Systems, która dokona audytu bezpieczeństwa maszyn oraz bezpieczeństwa całego zakładu.

Ocena ryzyka to proces, podczas którego dokonuje się analizy oraz ewaluacji ryzyka związanego z działaniem danej maszyny. Na podstawie tej oceny można określić optymalne środki bezpieczeństwa dla pracowników, zgodnie z normami PN-EN ISO 12100:2012, PN-EN ISO 13849-1:2016-02 oraz PN-N-18002:2011. Audyt bezpieczeństwa obejmuje między innymi wizję lokalną, rozpoznanie procesu technologicznego, analizę obwodów sterowania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, dokonywanie niezbędnych do oceny pomiarów, weryfikację dokumentów. Firma przeprowadzająca audyt odpowiada także za walidację systemów bezpieczeństwa i może zorganizować szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w pracy – zakres szkoleń jest dostosowany do profilu danego zakładu.

Poprzedni artykułOchrona wizerunku w sieci – jak ją sobie zapewnić?
Następny artykułRodzaje podatków w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj