3 sposoby na zmniejszenie raty kredytu pozabankowego

Zaciągając zobowiązanie finansowe w postaci kredytu lub pożyczki, nie myślimy raczej o tym, że stracimy pracę, przydarzy się nam wypadek lub będziemy mieć jakiekolwiek inne trudności ze spłatą rat. Niestety, życie pisze własne scenariusze i niemal każdy z nas choć raz spóźnił się ze spłatą lub zastanawiał się skąd wziąć pieniądze na ratę kredytu lub pożyczki. Z pewnością jednorazowa trudność nie przysporzy nam tylu zmartwień, co długotrwałe pogorszenie sytuacji finansowej. Co możemy zrobić, gdy nie chcemy popaść w długi? Jakie mamy opcje? Poznaj 3 sposoby na zmniejszenie raty kredytu pozabankowego.

Jak obniżyć ratę kredytu pozabankowego?

W momencie, w którym mamy problem ze spłatą rat w dotychczasowej wysokości, warto rozważyć restrukturyzację naszego zadłużenia. Możemy wnioskować o zmianę warunków umowy na takie, które będą łatwiejsze do zaakceptowania i wywiązania się z nich w naszej obecnej, nieco trudniejszej sytuacji finansowej. Istnieje kilka opcji, dzięki którym ułatwimy sobie spłatę zadłużenia.

  1. Wakacje kredytowe – to jedno z najpopularniejszych opcji w przypadku np. kredytu hipotecznego. Jeśli faktycznie mamy problemy ze spłatą zadłużenia, warto skontaktować się z pożyczkodawcą i spróbować wynegocjować chwilowe odstępstwo od spłacania rat kredytu pozabankowego. Jeśli dotychczas nasze raty płaciliśmy terminowo zapewne nasza sytuacja będzie potraktowana poważnie i uda się odłożyć w czasie spłatę zobowiązania. Przeważnie takie rozwiązanie trwa nie więcej niż kilka miesięcy, jest to jednak czas, który pozwoli nam zadbać o swoje sprawy finansowe. Po okresie „wakacji” wrócimy do regularnej spłaty zobowiązania.
  2. Konsolidacja zadłużeń – to kolejna metoda, dzięki której pod wieloma względami łatwiej przyjdzie nam spłacać swoje długi. Łatwiej pod względem logistycznym – trudniej bowiem zapomnieć, czy pominąć jedno większe zobowiązanie, niż kilka drobnych. Poza tym korzystając z konsolidacji, możemy w konsekwencji płacić jedną niższą ratę, zamiast kilku większych. Istnieje bowiem duża szansa, że połączenie kilku pożyczek i kredytów w jedno wspólne zadłużenie będzie miało korzystniejsze oprocentowanie, a co za tym idzie niższą ratę.
  3. Zmiana harmonogramu spłat – można również powiedzieć, że ta procedura to po prostu wydłużenie okresu spłaty. Dzięki temu, że wydłużmy okres kredytowania o kilka miesięcy, wysokość naszej raty spadnie. Aby tego dokonać niezbędne będzie złożenie wniosku o wydłużenie okresu kredytowania w instytucji pożyczkowej, a później wprowadzenie stosownego aneksu do obowiązującej umowy. Nie da się jednak ukryć, że im dłuższy okres kredytowania, tym nasz kredyt pozabankowy będzie droższy. Ale jeśli doszliśmy do sytuacji, w której ciężko spłacić nam ratę w aktualnej wysokości, to rozsądniej jest skorzystać z tej ewentualności.

Zmniejszenie wysokości raty – jakie są jeszcze sposoby?

Jak widać, opcji zmniejszenia wysokości raty jest co najmniej kilka, a my przedstawiliśmy jedynie, te najpopularniejsze. Najważniejsze w momencie wystąpienia trudności skontaktować się z pożyczkodawcą, tak by nasz dług nie narastał. Ponadto, każde opóźnienie będzie się wiązało z odsetkami ustawowymi potocznie nazywanymi karnymi lub za zwłokę. Kolejną nieprzyjemnością, która czeka na dłużników, jest wpis do baz informacji kredytowej np. do Biura Informacji Kredytowej lub Krajowego Rejestru Długów. Wpisy do baz informacji kredytowej mogą przysporzyć nam sporych problemów, gdy w przyszłości będziemy chcieli skorzystać z kolejnej pożyczki lub kredytu. Zła historia kredytowa niemal całkowicie wyklucza nasze szanse, przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Poprzedni artykułJak zdobyć certyfikat Agile PM?
Następny artykułJak maksymalizować konwersję w Facebook Ads?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj