Raport z rynku: Sytuacja doradców podatkowych

Interesują Cię zawody prawnicze, ale dobrze odnajdujesz się także w ekonomii. Marzysz o tym, aby kiedyś móc świadczyć porady podatkowe we Wrocławiu lub innym mieście Polski, choć do końca nie wiesz, jak zrealizować ten cel? W dzisiejszym artykule przyglądamy się sytuacji doradców podatkowych.

Ścieżka kariery jest dość długa

Aby zostać doradcą podatkowym w Polsce nie wystarcza ukończenie studiów licencjackich, czy nawet magisterskich. Dyplom to dopiero pierwszy krok na ścieżce do uzyskania prawa do wykonywania tego zawodu. Należy również spełniać inne wymagania, do których należą:

  • posiadanie pełnej czynnej zdolności do czynności prawnych
  • korzystanie z pełni praw publicznych
  • nieskazitelny charakter

Dodatkowo dotychczasowym postępowaniem należy dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Konieczne będzie również uczęszczanie na 6-miesięczną praktykę u innego doradcy podatkowego, pozytywne zdanie egzaminu państwowego oraz złożenie wniosku o wpis na listę w odpowiednim czasie. Alternatywą dla praktyk oraz egzaminu jest zdobycie stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów albo uzyskanie członkostwa w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego.

Perspektywy dla zawodu i konkurencja

Zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego rośnie zwłaszcza w dużych miastach w Polsce. Jest to widoczne w statystykach dotyczących przestępowania do egzaminu, którego to zdanie stanowi jeden z warunków dołączenia do grona doradców podatkowych. Z drugiej strony usługi prawne w zakresie podatków także cieszą się popularnością. W lipcu 2020 roku na liście doradców podatkowych według danych Krajowej Izby Doradców Podatkowych było 8 921 osób, z czego 2 641 – w województwie mazowieckim. Branża prawno-podatkowa w Polsce wydaje się jednak perspektywiczna, co potwierdzają dane statystyczne dotyczące zarobków. Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego bez uprawnień jest w Polsce karalne – podlega ono karze grzywny w wysokości do 50 000 zł. Porady podatkowe we Wrocławiu są świadczone przez wielu doradców, dlatego wybór nie będzie łatwy.

Poprzedni artykułBroker kurierski czy firma? 4 powody, by wybrać pośrednika
Następny artykułWindykacja – czyli dochodzenie prywatnej własności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj