Co to jest Power BI? Podstawy w Business Intelligence

Opieranie ważnych decyzji biznesowych na danych pozwala na dokonywanie trafniejszych wyborów – generowanie wyższej sprzedaży, optymalizowanie bazy kosztowej czy też lepsze identyfikowanie problemów, z jakimi mierzy się organizacja. By jednak móc podejmować decyzje, poprzedzone gruntowną analizą danych, należy zadbać o ich właściwe gromadzenie i przechowywanie. Konieczne może być również zatrudnienie specjalistów i wdrożenie narzędzi, które umożliwią ich prawidłową wizualizację i dzielenie się wynikami przeprowadzanych analiz.

Czym jest Business Intelligence?

Business Intelligence to najogólniej rzecz ujmując analityka biznesowa. Proces, który polega na wykorzystywaniu posiadanych danych w taki sposób, by wydobyć z nich jak największą wartość dla organizacji. Mowa o zamianie danych w konkretne rekomendacje, których wdrożenie pozwoli optymalizować sposób funkcjonowania podmiotu oraz poprawiać jego wyniki finansowe. O jakich danych mowa? Przede wszystkim danych sprzedażowych, danych tyczących się kosztów prowadzenia biznesu, wynagrodzeń, klientów, a także innych, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla kontynuowania działalności. Ich prawidłowe pozyskiwanie i gromadzenie w centralnej hurtowni danych otwiera wiele możliwości w zakresie wykorzystania zaawansowanych narzędzi analitycznych i wizualizacyjnych.

Microsoft Power BI – jakie oferuje możliwości?

Istnieje wiele narzędzi klasy Business Intelligence, które pozwalają procesować dane i prezentować je w atrakcyjny sposób, niosący wartość dodaną dla użytkowników końcowych. Jednym z takich narzędzi jest Microsoft Power BI. Pozwala łączyć dane pochodzące z wielu różnych źródeł, tworzyć z nich model danych i budować proste w odbiorze i atrakcyjne wizualnie dashboardy, które mogą wspierać podejmowanie decyzji przez osoby decyzyjne w organizacji.

Power BI pozwala połączyć się z danymi zapisanymi w plikach Excel, przechowywanymi w firmowej hurtowni danych, a nawet udostępnionymi na konkretnej stronie internetowej. Pozwala tym samym generować wartości biznesowe i automatyzować manualnie aktualne procesy pobierania danych z najróżniejszych źródeł. Power BI sprawdzi się tym samym zarówno w dużych organizacjach, które posiadają profesjonalnie zaprojektowaną i zarządzaną bazę danych, jak i niewielkich organizacjach, które nie wdrożyły jeszcze właściwej kultury danych.

Jak zacząć z Power BI?

Power BI to niezwykle intuicyjne w obsłudze narzędzie, które pozwala szybko modelować dane i konwertować je w atrakcyjne wizualizacje. Paliwem dla narzędzia są jednak dane, dlatego też należy zadbać o ich bieżące gromadzenie i przechowywanie. Wdrożenie w organizacji właściwej kultury danych wymaga wprawdzie czasu, jednak niesie za sobą wymierne korzyści biznesowe. Lepszy dostęp do danych i ich wyższa jakość to bowiem szansa na skuteczniejsze analizy i lepsze decyzje podejmowane na ich podstawie. 

Power BI w wersji podstawowej jest bezpłatnym narzędziem analitycznym. Jego bardziej zaawansowane wersje wiążą się z kosztem w wysokości kilku/kilkunastu euro za każdego użytkownika miesięcznie.

Poprzedni artykułCzym są obligacje? Podstawowe wiadomości o obligacjach
Następny artykułNa jakie aspekty spojrzeć, gdy wybieramy prawnika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj