Masz chwilowe problemy finansowe i szukasz rozwiązania, które pomoże Ci „podreperować” Twój domowy budżet? Na rynku usług bankowych znajdziesz sporo możliwości pozyskania pieniędzy. Kredyt, pożyczka, karta kredytowa… Ostatni z produktów może przynieść Ci najwięcej korzyści. Jedyne, o co musisz zadbać, to umiejętne korzystanie z „kredytówki”. Pozwoli Ci to uniknąć wielu kosztów, a nawet cieszyć się brakiem dodatkowych opłat. Czym w zasadzie jest ta karta? Czy aby ją uzyskać, trzeba mieć konto internetowe w banku? Jak to dokładnie działa? Jakie zasady powinno się znać, gdy używa się tego produktu bankowego? Czy warto go mieć? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze informacje!
Karta kredytowa – osobny produkt bankowy?
Wiele osób myli ją z klasyczną „debetówką”, którą zwykle otrzymuje się wraz z założeniem konta bankowego. Karta kredytowa nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi kartami pozwalającymi realizować płatności (zbliżeniowe czy online) własnymi pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku w banku. Czym więc on jest?
Ten typ środka płatniczego umożliwia posługiwanie się gotówką, która należy do instytucji finansowej. Wydawany jest na wniosek zainteresowanego. To swego rodzaju kredyt w postaci karty płatniczej z limitem kredytowym. Średnio górna granica, o jaką można wnioskować do banku, wynosi do 100 tys. złotych. Każda placówka może jednak proponować inne zasady udzielania finansowania i oferować odmienne kwoty – np. w zależności od zdolności kredytowej.
Aby mieć taki produkt, nie musisz zakładać konta internetowego. Karta kredytowa może „działać” niezależnie od posiadanych przez Ciebie rachunków bankowych. Z wielu powodów, o których przeczytasz w dalszej części artykułu, opłaca się ją mieć. Po poznaniu mechanizmów jej działania odniesiesz korzyści finansowe.
Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?
Najważniejsze z punktu widzenia użytkownika jest dobre zrozumienie zasad funkcjonowania karty. Terminem, który na pewno Cię zainteresuje, jest okres bezodsetkowy. To on wpływa na atrakcyjność produktu. O co w nim chodzi? Bank udzielający limitu kredytowego proponuje klientom możliwość czasowego korzystania z pieniędzy bez dodatkowych opłat – odsetek od należności. Przedział terminowy może być różny, ale zwykle wynosi 50-60 dni.
Dzieli się go na dwie części, czyli okresy:
- rozliczeniowy – który wynosi miesiąc i jest liczony np. od 1. dnia danego miesiąca, a jego koniec jest wskazany w umowie; w tym czasie możesz bez przeszkód korzystać z przyznanych środków bez dodatkowych opłat,
- spłaty zadłużenia – jego długość to zwykle 20-30 dni – dokładny przedział czasowy określa umowa; w tym terminie należy uregulować zadłużenie, by uniknąć odsetek.
Niektóre banki używają innego nazewnictwa dla drugiego okresu – grace period. Spłacając wykorzystaną kwotę w ciągu wskazanych 50-60 dni, całkowicie unikasz kosztów kredytowych. W tym czasie instytucje bankowe nie nakładają dodatkowych opłat. Jeżeli przekroczysz termin, odsetki zostaną naliczone od początku okresu rozliczeniowego do momentu spłaty zadłużenia.
Samo korzystanie z tego produktu może być jednak obwarowane opłatami. Przelewy, płatności zbliżeniowe i online najczęściej pozostają darmowe lub są stosunkowo tanie. Wypłaty z bankomatów wiążą się z najwyższymi kosztami – w zależności od banku może to być 5-6% pobieranej kwoty lub stała stawka, np. 5 zł.
Dodatkowe korzyści dla użytkowników kart kredytowych
Posiadanie tego środka płatniczego ma wiele zalet. Karta kredytowa często jest niezbędna, jeśli chcesz np. wypożyczyć samochód lub zarezerwować hotel czy lot. Zwykle wymaga się jej za granicą, by wynajmujący mogli zabezpieczyć depozyt gwarantujący, że usługa zostanie opłacona. Korzyści, jakie zapewnia, jest jednak więcej.
Dedykowana karta Visa lub Mastercard:
- umożliwia regulowanie należności środkami finansowymi banku,
- może gwarantować zniżki w sklepach biorących udział w tematycznych akcjach promocyjnych,
- ma limit odnawialny – spłacając należności, suma dostępnych środków wraca do pierwotnej kwoty,
- pozwala uiszczać wszelkie opłaty, w tym za media, płacić za zakupy online i w sklepach stacjonarnych,
- jest tania – jeśli pilnujesz okresu bezodsetkowego,
- daje możliwość dołączenia do programów lojalnościowych.
Chcesz lepiej poznać dany bank? Na początek załóż darmowe konto internetowe
Jeśli planujesz zawnioskować o kartę kredytową, ale nie masz pewności, czy dany bank będzie dobrym wyborem, zdecyduj się najpierw na założenie w nim rachunku bankowego. To produkt, który zawsze warto mieć. Dzięki niemu możesz zadbać o swoje finanse i cieszyć się dostępem do nowoczesnych rozwiązań jak bankowość mobilna. Pamiętaj, że darmowe konto internetowe nie tylko pozwoli Ci poznać instytucję, lecz także może otworzyć drogę do lepszych warunków kredytowych, w tym do wyższego limitu. Połącz przyjemne z pożytecznym i już teraz otwórz ROR na atrakcyjnych zasadach!