Doradztwo podatkowe – kiedy warto z niego skorzystać?

Prowadzenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które chciałyby zrezygnować z pracy na etacie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że własna działalność to również mnóstwo nowych obowiązków, także tych związanych z podatkami. Jednak z kwestiami podatkowymi mają do czynienia również osoby, które nie prowadzą działalności. Aby pewnie poruszać się w świecie podatków i unikać kosztownych błędów, warto korzystać z pomocy doradcy podatkowego, którego usługi są kierowane zarówno do przedsiębiorców, jak i osób fizycznych.

Jakie usługi świadczy doradca podatkowy?

W ofercie doradcy podatkowego znajduje się wiele usług, w tym:

  • sporządzanie opinii i wniosków,

  • zaskarżanie decyzji podatkowych,

  • identyfikacja ryzyka podatkowego,

  • wsparcie w minimalizowaniu ryzyka podatkowego,

  • wsparcie w minimalizowaniu obciążeń podatkowych,

  • obsługa postępowań sądowych w sprawach podatkowych,

  • przeprowadzanie audytów podatkowych,

  • wsparcie podczas kontroli podatkowych,

  • analiza dokumentacji (m.in. faktur, umów i ksiąg podatkowych),

  • reprezentowanie przed sądami i urzędami.

Kiedy udać się do doradcy podatkowego?

Obliczanie podatków, sporządzanie zeznań podatkowych czy występowanie przed organami podatkowymi to tylko kilka sytuacji, w których warto skorzystać z pomocy doradcy. Doradztwo podatkowe to usługa, z której najczęściej korzystają firmy, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by do doradcy zgłosiła się także osoba fizyczna.

Doradca podatkowy pomoże uniknąć błędów podczas sporządzania dokumentów, a co za tym idzie, ustrzeże nas przed poważnymi i kosztownymi konsekwencjami nieprawidłowo wypełnionych formularzy. Brak wiedzy lub nieuwaga płatnika mogą doprowadzić do nałożenia wysokich kar, przed którymi może nas uchronić doradca podatkowy.

Profesjonalnemu doradcy podatkowemu można również zlecić audyt dotychczasowych rozliczeń w celu znalezienia ewentualnych błędów. Doradca jest też w stanie określić, czy płatnikowi przysługują ulgi podatkowe oraz wskazać miejsca nadpłacania podatków. Korzystanie z usług doradcy podatkowego to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i prowadzenie biznesu zgodnie z prawem.

Jak znaleźć dobrego doradcę podatkowego?

Każde dobre biuro rachunkowe zatrudnia doradcę podatkowego. Warto więc już na etapie wyboru biura księgowego zorientować się, czy w jego ofercie znajduje się doradztwo podatkowe. Doradcy podatkowi świadczą swoje usługi również indywidualnie, choć taka opcja może być bardziej kosztowna niż współpraca przez biuro rachunkowe.

Warto również zwrócić uwagę na miejsce działalności doradcy. Przykładowo, jeśli lokalizacją Twojej firmy jest Poznań, skorzystaj z usług lokalnego doradcy – nie wszystkie sprawy można bowiem załatwić telefonicznie lub online. Dobre biuro rachunkowe, którego siedzibą jest Poznań, to TaxCoach. Oprócz doradztwa podatkowego i audytu podatkowego w ofercie TaxCoach znajdziesz także szereg innych usług, np. księgowość i kadry dla podmiotów polskich i zagranicznych, wirtualne biuro, obsługę prawną firm czy sprzedaż gotowych spółek.

Poprzedni artykułZmiana sprzedawcy prądu – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Następny artykułNamioty reklamowe – przytulne miejsce, w którym zbudujesz relacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj