Jak kupujemy przez internet?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat doszło do bardzo dużych i wyraźnych zmian w wielu dziedzinach życia codziennego, które w wielu aspektach ułatwiły wykonywanie różnych czynności. Jedną z nich są zakupy odbywające się obecnie głównie przez Internet. Pierwsze platformy umożliwiające nabycie produktów bez wychodzenia z domu wyglądały zupełnie inaczej niż w tej chwili. Obecnie za pomocą połączenia internetowego można kupić niemalże wszystko i w każdym miejscu i za pomocą dowolnego urządzenia, niekoniecznie komputera.

Dynamiczne zmiany na rynku e-commerce

Na początku różnorodne towary i usługi były prezentowane za pośrednictwem różnych środków przekazu, np. telewizji lub radia, a transakcje i tak były dokonywane bezpośrednio ze sprzedawcą. Pod koniec XX wieku pojawiały się pierwsze strony internetowe Wrocław umożliwiające dokonywanie zakupów on-line. Początkowo zakres oferowanych produktów był mocno ograniczony, ale z czasem coraz bardziej się on rozszerzał, a wraz z momentem pojawienia się portali aukcyjnych lista rzeczy na sprzedaż przez Internet gwałtownie wzrosła. W tej chwili można spotkać tysiące ogólnych i tematycznych witryn oferujących poszczególne produktów, a od niedawna pojawiła się możliwość konfigurowania np. samochodu pod własne potrzeby i wymagania. Duże znaczenie ma również rozszerzenie sieci magazynów, do których dostarczane są towary, dzięki czemu czas oczekiwania z kilku tygodni skrócił się do kilku dni, a nawet godzin.

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo działań związanych z wyborem produktów i wykonaniem płatności. Kiedyś poziom zabezpieczeń witryn był na niskim poziomie, przez co możliwości płatności za pomocą komputera były mocno ograniczone. Wcześniej można było płacić tylko bezpośrednio u producenta lub dystrybutora, przez co trzeba było wyjść z domu, a w ostatnich latach rozliczenia ulegały stopniowej digitalizacji. Najpierw pojawiały się przelewy poprzez bank lub pocztę, gdzie czas realizacji mógł trwać kilka dni, później przyszły płatności za pomocą karty kredytowej, a od kilku lat popularne są szybkie sposoby, dzięki którym transakcje finansowe trwają nawet kilka sekund. Wraz z wprowadzeniem różnych kodów i szyfrów zabezpieczających, procedury płatności on-line zostały w maksymalny sposób uproszczone i jednocześnie stawały się bardziej kompleksowe. Kiedyś była tylko jedna opcja dostawy, a teraz można wybrać między bezpośrednim odbiorem w sklepie, dostarczeniem pod wskazany adres czy też do paczkomatu.

Niekończący się rozwój sklepów internetowych

Obecnie rynek sklepów on-line jest bardzo szeroki i nawet zwykłe firmy oferują produkty lub usługi przez Internet. Z całą pewnością do tego stanu rzeczy przyczyniły się coraz mocniej rozwinięte i bardziej zaawansowane strony internetowe z Wrocławia, które umożliwiają dostosowanie zarówno produktu, jak i sposobu dostawy do swoich potrzeb. Z pewnością w najbliższych latach możemy się spodziewać jeszcze szerszego asortymentu, bardziej intuicyjnych systemów ułatwiających prowadzenie sklepu internetowego, a także przyspieszenia procesu dostawy zamówionych rzeczy.

Poprzedni artykułCzym zajmuje się profesjonalna agencja ochrony?
Następny artykułHR outsourcing – kiedy warto z niego skorzystać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj