Jakie środki czystości stosować w przedszkolu i żłobku?

Zachowanie czystości w żłobkach i przedszkolach jest wyzwaniem. Nie tylko należy zadbać o prawidłowe warunki sanitarne dla dzieci, które z reguły mają niższą odporność niż dorośli, ale także upewnić się, że stosowane preparaty są całkowicie bezpieczne i niedrażniące. Przedszkola i żłobki są pełne powierzchni różnego rodzaju, które są stale zabrudzone i szybko gromadzi się na nich kurz. Sprzątanie w przedszkolach musi być więc skuteczne, ale też zdrowe. Konsekwencją niedopatrzeń są przecież alergie, podrażnienia, uczulenia oraz infekcje.

Jak powinno wyglądać sprzątanie w przedszkolach i żłobkach?

Brakuje szczegółowych przepisów dotyczących sprzątania w tego typu placówkach. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31- 12-2002 r. w sprawie bezpieczeństwa oraz higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach jest bardzo ogólne i nie daje konkretnych wytycznych oraz nie zawiera wykazu rekomendowanych środków czystości. Żłobki i przedszkola polegają przede wszystkim na swoich wewnętrznych regulaminach. Należy pamiętać, że ustalenia, których trzymają się pracownicy sprzątający są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa dzieci i minimalizowania ryzyka chorób. Kluczowe są trzy zasady: regularność, profesjonalne i bezpieczne środki czystości oraz dokładność sprzątania.

Jakie środki czystości wybrać?

W każdym przedszkolu i żłobku powinny się znaleźć profesjonalne środki przeznaczone do:

  • Dezynfekcji toalet
  • Dezynfekcji zabawek
  • Czyszczenia mebli
  • Mycia podłóg
  • Mycia szyb

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka, a zwłaszcza środka dezynfekującego należy bardzo ostrożnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Muszą mieć aktualną datę ważności i być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem dzieci.

Czyszczenie małych powierzchni w przedszkolach

Dezynfekcja czy mycie podłóg jest sprawą oczywistą. Czasem jednak najbardziej problematyczne jest mycie małych powierzchni, a więc zabawek, krzesełek, poręczy schodów, parapetów czy leżaków. W tym przypadku warto postawić również na środki wielofunkcyjne, które mają zastosowanie na wielu różnych powierzchniach. Tego typu preparatem jest Cif Multi Surface w wygodnej formie sprayu do codziennego czyszczenia wszelkiego rodzaju powierzchni. Bardzo ważne jest to, że preparat jest wyposażony w technologię O.N.T., która skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Może być używany do częstego mycia zabawek, stolików, krzesełek w celu usuwania z nich cząsteczek kurzu, śladów tłuszczu, zabrudzeń i odcisków palców.

Poprzedni artykułImprezy integracyjne zimą też mogą być ciekawe
Następny artykułJak uchronić się przed finansowymi skutkami odwołania wyjazdu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj